Reklam

JP Morgan: 2 Faktör Kripto Paralardaki Düşüşün Sonunu Getirebilir

ABD’nin en büyük bankacılık kuruluşu JPMorgan'dan bir analist, 2 önemli faktörün kripto para piyasalarındaki düşüşün sonunu getirebileceğini söyledi.
11:45
1 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Tekrarlanan düşüşlerin ardından, kripto para topluluğundaki piyasa hissiyatı muhtemelen yılın geri kalanına kıyasla en zayıf noktada. Mayıs ayında yaşanan Terra çöküşü, yatırımcı duyarlılığına büyük bir darbe indirirken, bunun bir sonucu olarak piyasalar genelinde büyük satışlar görüldü.

3AC’nin Tasfiyesi Piyasalar için En Kötüsüydü

Yatırımcıların piyasalara olanı güvenindeki düşüş, hem perakende yatırımcıların hem de madencilerin ellerindeki varlıkları satmasıyla sonuçlandı. Three Arrows Capital‘in (3AC) yakın zamanda tasfiye edilmesiyle durum daha da kötüleşti. ABD’li bankacılık devi JP Morgan analistlerinden Nikolaos Panigirtzoglou, Çarşamba günü yayınladığı müşteri notunda, 3AC’nin tasfiyesinin yıl içinde devam eden piyasalardaki düşüşün yankısı olduğunu belirtti.

Three Arrows Capital, daha yüksek kaldıraç kullanan şirketlerin şu anda devam eden kripto kışında başarılı olamama konusunda en savunmasız olduğunu gösteren birçok örnekten sadece bir tanesi. Kripto paralara çok fazla maruz kalan kaldıraçlı bir şirketin en yüksek profilli örneklerinden biri, şüphesiz Bitcoin’de 1 milyar dolardan fazla gerçekleşmemiş kaybı bulunan MicroStrategy. Şirket, bilançosuna Bitcoin eklemek için milyarlarca dolar borç topladı.

Öte yandan son günlerde kripto para piyasalarında zirveye çıkan kaldıraç azaltma dalgası düşüşe geçmiş durumda ve bu, piyasalardaki düşüşün artık sonuna yaklaşıldığının bir işareti olabilir. Panigirtzoglou, bununla ilgili olarak şunları söyledi:

Net Kaldıraç metriğimiz gibi göstergeler, kaldıraç azaltmanın zaten oldukça yüksek olduğunu ve düşüşe geçtiğini gösteriyor.

Düşüş Ne Zaman Sona Erecek?

Şu anda güçlü bilançolara sahip kripto para şirketlerinin bir zincirleme çöküşün önüne geçmek için devreye girdiği ve kripto para topluluğuna yardımcı olduğu söyleniyor. Bu, dev kripto para borsası FTX’in kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried’in BlockFi’ye borç vermesinin ardından sıklıkla dile getirilen bir konu. Geçen ay BlockFi, 250 milyon dolarlık döner kredi tesisi için FTX ile anlaşmaya gitmişti.

Kripto para sektörü için önemli bir sermaye kaynağı olan risk sermayesi de sektöre para akıtmaya devam ediyor. JP Morgan analisti, sermaye akışının hem Mayıs hem de Haziran’da yaklaşık 5 milyar dolarla sağlıklı bir hızda devam ettiğini söyledi.

Tüm bunlarla birlikte, Bitcoin fiyatı son üç ayda yüzde 58 düştü. Mayıs ayının başında 46 bin 600 dolar civarında işlem gören Bitcoin, 17 bin 774 dolara kadar geriledi. BTC’deki bu düşüş trader’lar ve yatırımcıların ağır kayıplar vermesiyle sonuçlandı. CoinMarketCap‘in verilerine göre, Bitcoin, son 24 saatte yüzde 0,83 yükselişle 19 bin 584 dolardan işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar