• BTC  :  40.404,55 ₺
  • ETH  :  3.500,34 ₺
  • BCH  :  5.685,95 ₺
  • XRP  :  4,29 ₺
  • BTC 40.404,55 ₺
  • ETH 3.500,34 ₺
  • BCH 5.685,95 ₺

Japonya’dan Bitcoin Mevduat Hesabı

25 Mayıs 2017
  • 29 okunma
  • Serhat AntSerhat Ant

Gün geçmiyor ki Japonya’dan yeni bir bitcoin haberi gelmesin.. Ülkede bitcoin’in yasal ödeme yöntemi olarak tanınmasından bir ay sonra Japon bitcoin borsası Coincheck yeni bir açıklama yaptı. Açıklamada Japon piyasasında bir ilk olan faiz ödemeli bitcoin mevduat hesaplarına ayrıntılı bir şekilde yer veriliyor.

Nikkei Asian Review’in bir haberine göre Tokyo merkezli borsa, kullanıcılarına sabit süreli mevduat hesapları sunacak. Coincheck Lending, dört farklı plandan bahsediyor. Bunların her biri farklı zaman dilimine ve faiz oranına göre değişiyor.

Kullanıcılar 14 günlük bitcoin yatırımı sonucunda yıllık yüzde 1 faiz oranı alabilecek. 30 günlük yatırım ise yıllık yüzde 2 faiz getirecek. 90 günlük yatırımın kullanıcılara getirisi yıllık yüzde 3 olacak. Bir yıllık bitcoin yatırımı ise yüzde 5 faiz oranı anlamına geliyor.

Peki bu ne anlama geliyor? Bir örnekle açıklamak gerekirse, uzun vadeli yatırım olarak hesabında bir yıl boyunca 10 BTC tutan bir kullanıcı 0.5 BTC faiz geliri elde edecek. Bu miktar güncel fiyatlara baktığımızda yaklaşık olarak 1300 dolara denk geliyor. Tüm faiz ödemeleri yatırım süresinin sonunda yapılacak.

Coincheck Lending sayfasında bitcoin an itibariyle teklif edilen tek dijital para olarak görünüyor. Ethereum, Ripple, Monero, Factrom ve Augur gibi para birimleri ise “yakın bir zamanda” yatırıma açık olacak. Şirketin faiz tüketim anlaşmasını kabul ettiği takdirde tüm onaylı Coincheck kullanıcıları yeni hizmetten faydalanabilecek.

Bitcoin’li Faiz Ödemeleri

Coincheck Japonya’da bitcoin yatırımını başlatan ilk dijital para borsası olsa da bu hizmeti kullanan ilk borsa değil. Bitcoin karşıtlarınca uzun yıllardır dillendirilen “bitcoin faiz ödemesi yapmadığı için tüm itibari paraların altında” görüşü, bir süredir çürütülmüş durumda.

Birçok bitcoin borsası kredili kullanıcılarına günlük faiz ödemesi karşılığında bitcoin yatırımı yapma imkânı sunuyor. Bu borsalar arasında piyasa devleri Bitfinex ve Poloniex de bulunuyor. Birleşik Krallık merkezli bitcoin tasarruf hesabı sağlayıcıları BSave ve Magnr da bitcoin yatırımlarında faiz ödemesi yapan şirketlerden.

Bitcoin Yatırımlarının Taşıdığı Risk

Bitcoin yatırımlarından sabit bir faiz kazanma fikri yatırımcılar için hoş görünebilir. Özellikle de kendini uzun vadeli yatırımcı olarak tanımlayanlara. Ancak sabit vadeli bitcoin yatırımı, sabit vadeli itibari para yatırımıyla tam olarak aynı değil: Kullanıcıların fonlarını yatırdığı dijital para borsasının iflas etmesi durumunda düzenleyici bir koruma kanunu bulunmuyor. Coincheck ödünç verme sayfasında da bu gerçeğin altı şu ifadelerle çiziliyor:

“Coincheck’in iflas etmesi durumunda kullanıcıların yatırdığı kripto paraları çekememesi gibi bir risk durumu söz konusudur.”

Japonya Finansal Hizmetler Ajansı ise bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada bitcoin’in ülkede geçerli bir para birimi olmamasından ötürü Coincheck’in yatırım hizmetinin Japonya’nın bankacılık düzenlemelerinden muaf olduğu kaydedildi. Ancak bitcoin’in ülkede ana akım bir ödeme yöntemi haline gelmesi durumunda bu türden hizmetler için düzenleyici gereklilikler getirilebilir.

loading...