Japonya Merkez Bankası’ndan Dijital Para Duyurusu! Nisan Ayında Başlıyor!

Japonya Merkez Bankası, bugün yaptığı açıklamada Japonya'nın dijital Japon yeni (CBDC) pilot uygulama testlerinin Nisan ayında başlayacağını duyurdu.
10:36
17 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Japonya Merkez Bankası, bugün yaptığı açıklamada Japonya’nın dijital Japon yeni (CBDC) pilot uygulama testlerinin Nisan ayında başlayacağını duyurdu. Pilot uygulama testleri ile Japonya’da nihai bir para birimi olarak kabul edilmesine yol açabilecek dijital Japon yeninin potansiyel faydaları ve karşılaşacağı zorlukların tespit edilmesi amaçlanıyor.

Japonya’nın CBDC Hazırlığı

Japonya Merkez Bankası, son 2 yıldır merkez bankası dijital parası dijital Japon yenini piyasaya sürme konusunda bir karar vermek için düzenli testler yapıyor. Ülke ödeme sistemlerini aktif olarak dijitalleştirmiyor olsa da bu hamle büyük ölçüde bekleniyordu. CBDC ihracını isteyip istemediklerine karar vermek Japonya vatandaşlarına bırakıldı, ancak hükümetin bir dijital para birimini piyasaya sürmeye karar vermesi durumunda Japonya Merkez Bankası’nın buna hazırlıklı olması gerekiyor.

Bu gelişme, Çin’in başını çektiği büyük ülkelerin kendi CBDC‘lerini piyasaya sürmeye çalıştığı haberlerinin ortasında geldi. Bu aynı zamanda Japonya Merkez Bankası’nın dümeninin Haruhiko Kuroda’dan akademisyen Kazuo Ueda’ya geçeceği değişimden önce bilgilerin kamuoyuna açıklanmasının ardından geldi. Kuroda’nın Japonya Merkez Bankası başkanlığı görev süresi Nisan ayında tamamlanacak ve yerini Ueda’ya bırakması bekleniyor.

Japonya Merkez Bankası’nın CBDC Pilot Uygulama Testleri

Japonya Merkez Bankası İcra Direktörü Shinichi Uchida, pilot uygulama testlerinin CBDC’ler için daha iyi ve geliştirilmiş yöntemler bulmalarına yardımcı olacağından umutlu olduklarını söyledi. Gelecekte bir CBDC ihracının başarılı olması için kademeli yaklaşımda bulunmanın ve süreç boyunca özel sektörle şeffaf bir şekilde iletişimde kalmanın önemli olduğunu da sözlerine ekledi. Bu, toplumda yaygın olarak benimsenmesini sağlamak için çok önemli olacak.

Uchida, pilot uygulama testleri sırasında Japonya Merkez Bankası’nın kontrollü bir test ortamında özel finans kurumlarıyla simüle edilmiş işlemler gerçekleştirecek. Bankanın tüketicileri ve mağazaları kapsayacak şekilde gerçek işlemler gerçekleştirme planı yok.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar