X

Japonya Dijital Yen Çalışmalarının Tasarım Modelini Açıkladı: Sadelik

BOJ yöneticisi Shinichi Uchia, dijital yen'in özel sektör ödeme mekanizması içindeki entegrasyonun, sade bir CBDC tasarımı getireceğini belirtti.
15:09
15 Ekim 2021

Japonya’nın CBDC operasyonları hala araştırma aşamasındayken Japonya Merkez Bankası (BOJ) yöneticisi Shinichi Uchia, sadeliğin dijital yen için tasarım modelini yönlendireceğini aktardı. Reuters’ın bildirdiği üzere Uchida, bugün itibarıyla kaydettiği konuşmada CBDC’nin mevcut özel ödeme kanallarıyla birlikte var olmasını sağlamak adına yöntemlerin uygulamaya konulması çağrısında bulundu.

Dijital Yen Çalışmaları

BOJ yöneticisi Shinichi Uchia, dijital yen’in özel sektör ödeme mekanizması içindeki entegrasyonun, sade bir CBDC tasarımı getireceğini belirtti. Bu sade tasarımın bir kısmı insanların hem CBDC’yi hem de elektronik ödeme hizmetlerini tek bir cüzdandan kullanmaları ve her iki kanal arasında sorunsuz geçiş sağlayan bir çerçeve oluşturmayı kapsıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Uchida’ya göre entegrasyon, özel sektörü Japonya’nın CBDC’sini benimsemeye teşvik edecek ve daha değerli hizmetlere yol açacak. Medyaya yansıyan son bilgilere göre BOJ, bir CBDC lansması olasılığına ilişkin ön kavram kanıtlama çalışmalarına başladı.

Dijital yen çalışmalarının ikinci aşamasının 2022’nin ikinci çeyreğinde başlayacağı bildiriliyor. Mart ayında BOJ, dijital yen CBDC pilotu üzerinde işbirliği yapmakla görevli kamu ve özel sektör katılımcılarından oluşan bir İrtibat ve Koordinasyon Komitesi kurulduğunu duyurmuştu.

Japonya’nın CBDC Çalışmaları

Japonya’nın CBDC çalışmaları muhtemelen uluslararası sahnede Çin’in dijital yuanına karşı diğer egemen dijital para birimleriyle sınır ötesi uyumluluk için yöntemlerin incelenmesini de içerebilir. Uluslararası hatlarda CBDC konularında işbirliği aynı zamanda ulusal dijital para birimlerini geliştiren birçok ülke için önemli bir odak noktası haline geldi.

Öte yandan Uluslararası Ödemeler Bankası gibi küresel finans kuruluşları, kripto para birimlerinin çoğalmasına karşı koymak adına CBDC çalışmalarını hızlandırmanın yolunu arıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar