X

İsviçre İlk Kripto Para Yatırım Fonunu Onayladı!

Elde edilen son bilgilere göre Finansal Piyasa Denetleme Kurumu, İsviçre’nin ilk kripto para yatırım fonu için yeşil ışık yaktı. 
11:43
29 Eylül 2021

Reuters, İsviçreli finansal gözlemci FINMA’nın (Finansal Piyasa Denetleme Kurumu), esas olarak dijital varlıklarla ilgilenecek ilk yatırım fonuna yeşil ışık yaktığını bildirdi.

İsviçre’nin İlk Kripto Fonu

Elde edilen son bilgilere göre İsviçre, kripto para birimlerine odaklanacak ilk yatırım fonu için onay verdi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

FINMA, yeni fonun (Kripto Piyasası Endeks Fonu) yalnızca nitelikli yatırımcılara açık olduğu ve alternatif yatırım fonları kategorisine girdiğini ifade ediyor. Bu nedenle FINMA, müşteriler için belirli riskler taşıdığı konusunda uyarıyor.

Düzenleyicinin yaptığı açıklamaya göre bu onay, ciddi yenilikleri kolaylaştırmak için verildi ve yeni gelişen teknolojiler finansal piyasanın mevcut kurallarını çiğnemek için kullanılmayacak. Dolayısıyla FINMA hem yeni gelişen teknolojileri desteklemeyi hem de finansal yapısını korumayı hedefliyor.

Hangi Kriptolara Yatırım Yapılabilecek?

Yapılan açıklamalara göre riskleri en aza indirmek için fonun yalnızca yeterince büyük işlem hacmine sahip halihazırda kurulmuş kripto para birimlerine yatırım yapmasına izin verilecek. Bunlar arasında ise tahmin edilebileceği gibi Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi varlıklar bulunuyor.

Kurulan fon FATF’nin (Mali Eylem Görev Gücü) yargı yetkisine sahip olarak sunuldu ve bu nedenle kara para aklamayla mücadele yönetmeliklerine uygun olarak nitelendiriliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar