X


İspanya’nın En Büyük Bankası, Kripto Para Borsası Mı Açıyor?

BBVA, kripto para sektörüne mi giriş yapıyor?
16:41
8 Aralık 2020

İspanya’nın en büyük bankalarından birisi konumundaki BBVA, yeni ortaya atılan bir iddiaya göre yakın zamanda kendi kripto para alım satım ve depolama platformunu piyasaya sürebilir. CoinDesk tarafından aktarılan bilgilere göre konu ile yakından ilgili iki yöneticinin BBVA’nın bu konuda İsviçre’nin finansal otoritesinden onay beklediğini belirttiği vurgulanmakta.

BBVA, Kripto Para Sektörüne Giriş Yapıyor

Türkiye’nin tanınan bankalarından Garanti Bankası’nın da en büyük hissedarı konumundaki BBVA, regülatörlerden ilgili onayı aldıktan sonra kripto para depolama ve alım satım platformunu hayata geçirebilir. Konuyla yakından ilgili bir kaynak, yaşanan regülasyonlarla ilgili sorunlar nedeniyle platformun Aralık 2020 tarihine yetişmeyeceğini vurguladı.

BBVA’nın kendi kripto para borsasını önümüzdeki ay yani Ocak 2021 tarihinde piyasaya sürmesi bekleniyor. Dev bankanın İsviçre’nin finans şirketlerinden Avaloq ve İsviçre merkezli depolama platformu METACO ile beraber çalıştığı ifade edilmekte. BBVA, kripto para alım satım hizmetlerini Avaloq ortaklığı ile vermeyi planlarken kripto para depolama hizmetleri ise METACO ortaklığı sayesinde sağlanacak.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bankaların Sektöre Olan İlgisi Artıyor

Aslında kısa süre önce dünyanın bankacılık devlerinden birisi daha benzer bir adım atmıştı. Rusya’nın bankacılık devi Gazprombank, İsviçre içerisinde kendi kripto para depolama hizmetini devreye soktu. Bu ortaklıkta da METACO iştiraklerinden SILO ile çalışıldığı biliniyor. METACO firması ise aynı zamanda başka bir bankacılık devi Standard Chartered için kripto para depolama hizmetleri sunmakta.

Şu an için kripto para sektörüne yönelik kurumsal yatırımcı ilgisi rekor kırdı ve her geçen gün kırmaya devam ediyor. Kripto paralara yönelik bu yoğun ilginin bankaların da desteğini getirmesi kaçınılmaz olarak görülüyordu. JPMorgan ve Goldman Sachs gibi dev finans şirketlerinden sonra sıranın bireysel bankacılık hizmetleri de sunan kurumlara gelmesi oldukça beklenen bir gelişmeydi.

Kripto Para Sektörü Gelişmeye Devam Ediyor

BBVA’nın kripto para depolama ve alım satım hizmetleri sunmasının Türkiye ayağında da benzer bir şekilde devam edip etmeyeceği ise bilinmiyor. Ancak ülkelerdeki regülasyon farklılıklarından dolayı bu hizmetlerin Türkiye’ye getirilmesi en azından şu an için biraz zor gözüküyor. Yine de BBVA gibi bir platformun kripto para sektörüne giriş yapıyor olması kesinlikle olumlu bir gelişme.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar