X


İşletmeler Tehdit Edildi, Zanlılar Bitcoin Talep Ediyor

Bir grup terörist Amsterdam'daki yerel işletmeleri dükkanlarına saldırı düzenlemekle tehdit etti ve Bitcoin talep etti.
12:00
5 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paralar şimdiye dek birçok defa yasa dışı faaliyetlerle anıldı. Bu durum kriptoların güvenlik hususunu akla getiriyor. Hollanda merkezli bir basın kuruluşu NLTimes tarafından yayımlanan bir haber bu konuya yeniden dikkatleri çekiyor.

Habere göre bir grup terörist Amsterdam’da faaliyetlerini sürdüren kafeler gibi bazı yerel işletmelere Bitcoin (BTC) yoluyla fidye ödemelerini belirten bir elektronik posta gönderdi. Söz konusu terörist grubun bu işletmeleri el bombaları ya da ağır silahlarla saldırı gerçekleştirmekle tehdit ettiği ifade ediliyor. Teröristlerin talep ettikleri fidye miktarı ise 50.000 euro’ya karşılık gelen yaklaşık 8,94 btc.

Bu tür mesajların belirli bir süredir geldiği yerel yetkiler tarafından biliniyordu. Yetkililer şimdi bu tuhaf durumun üstüne giderek soruşturma başlattı. Teröristlerin attığı tehdit maillerinin birisine yerel bir televizyon kanalının ulaştığı belirtildi. Bu mail’in ilk olarak mayıs ayında en az üç kafeye ve bir yerel kulübe gönderildiği ifade ediliyor.

Gönderilen e-postada Amsterdam’da son zamanlarda uygulanan çeşitli kapatma durumlarına değiniliyor ve saldırıya uğrayan işletmelerin zorla kapatılacağı ifade ediliyor:

Son zamanlarda kaç girişimcinin belediye kararıyla kapılarını kapamak zorunda kaldığını fark etmiş olabilirsiniz. Bir sonraki olmamak için hemen hareket geçmelisiniz.

Daha sonra tehdit edilen işlemelerin Coinmama ya da Coinbase üzerinden hesap açmaları ve bildirilen miktarı BTC üzerinden ödemeleri isteniyor. Yetkililerse böylesi tehditlerin genelde asılsız olduğunu ve şimdiye dek hiçbir şeyin ödenmediğini belirtti.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar