reklamı kapat

İşlemler Plansız Olarak 5 Saat Durdu: Bitfinex’te Neler Oluyor?

Bitfinex’in plansız bir şekilde işlemleri durdurması paniğe yol açtı.
08:10
13 Ağustos 2020

Kripto para borsası Bitfinex’e Çarşamba günü kullanıcılar yaklaşık olarak 5 saat boyunca ulaşamadı. Borsada işlemlerin bu şekilde aniden durması, plansız olduğu için korku yarattı. Kuzey Amerika’nın çoğunda öğleden sonra ve Asya’da sabah saatlerinde borsaya ulaşılamadı.

Bitfinex Neden Çevrimdışı Oldu?

Şirketin CEO’su Paolo Ardoino konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, birkaç müşterilerinin hesap bakiyelerinde terslik olduğunu fark ettiklerini ve bir “denge sorunu” sebebiyle borsadaki işlemleri geçici olarak durduklarını belirtti. Ardoino’nun açıklamalarına göre, Bitfinex’in güvenlik ekibi hiçbir kullanıcının zarar görmemesi için böyle bir karar aldı.

Bunların yanında CoinMarketCap verilerine göre altıncı en büyük kripto para borsası olan Bitfinex’in, bahsi geçen tatsız olay sebebiyle işlem hacminde %32 oranında düşüş oldu.

Borsalarda zaman zaman bu tip plansız duraksamalar olabiliyor.  Çünkü borsada yaşanan teknik bir sorunun ya da fark edilen herhangi bir olağandışı işlemin tüm kullanıcıları etkilemesinin önüne geçilmek isteniyor.

Örneğin; Şubat 2019’da da yine Bitfinex’te fiyatların artışta olduğu bir dönemde yaşanan kesinti kullanıcıları deyim yerindeyse çılgına döndürmüştü.Çünkü kullanıcılar adeta bir boğa piyasasının yaşandığı dönemde fiyat hareketlerinden yararlanamamış ve avantajları değerlendirememişti.

Bunların yanı sıra Bitfinex’in Tether ile olan ilişkisi de kripto para ekosisteminde sıklıkla eleştiriliyor. Her ne kadar ikisi farklı varlıklar olsa ve farklı kulvarlarda yer alsalar da yönetim açısından çoğunlukla aynı kişiler bağlı olmaları sebebiyle zaman zaman büyük eleştirilere maruz kalıyorlar.

Kriptolar Etkilenmedi

Tüm bunların yanında genellikle böyle durumlarda kripto para birimlerinin fiyatlarında da düşüşler görülürdü. Ancak bu sefer durum farklıydı ve kripto para birimleri bu kesintiden etkilenmedi. Özellikle Bitcoin’in bu durumdan etkilenmemiş olması diğer kripto para birimlerinin de güçlü durmasını sağlamış olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.