X


İran’da Elektrik Krizi Büyüyor! Kripto Para Madenciliğinde Son Durum Ne?

İran ülkede elektrik arzında sorun olmaması için elektrik ihracatını sıfıra indirdiğini duyurdu
16:15
7 Temmuz 2021

Ucuz elektrik maliyetleri nedeniyle İran, madenciler için çok cazip bir alternatif haline geldi. Fakat son zamanlarda ülke elektrik üretimi ve tüketimi arasındaki boşluğu kapatmakta zorlanıyor.

İran’ın sürekli artan elektrik tüketimi ile mücadelesi bir sonuca ulaşamayınca  ülkenin elektrik ihracatını durdurmasına neden oldu.

Afganistan Elektriksiz Kalabilir

İran’ın elektrik dağıtım şirketi Tevanir’in genel müdürü Abuzer Salihi, devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, “Ülkede elektrik arzında sorun olmaması için elektrik ihracatını sıfıra indirdiğini” duyurdu. Elektriğinin yüzde 70’ini İran’dan ithal eden Afganistan’ın Herat vilayetine elektrik ihracatının iç ihtiyaçları karşılamak amacıyla tamamen durdurulduğunu açıkladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Tevanir’in paylaştığı rakamlara göre günlük elektrik ihtiyacı 65.000 megavatın üzerine çıkarken, üretim 54.000 megavat civarında. Yerel sanayinin gelişmesi amacıyla elektriğe büyük indirimler yapmasıyla tanınan ülkedeki Bitcoin (BTC) ve kripto madenciliği faaliyetleri, yüksek güç talebinin bir nedeni olarak listeleniyor.

Kripto Para Madenciliğine Yeni Yasaklar Yolda

İran, ülke içindeki madencileri lisans altına almak ve düzenlemek için 2019 yılında kripto madenciliğini yasal hale getirdi. Ancak ülke, lisanssız madencilik faaliyetlerinde de bir artış gördü ve birçok lisanssız madenci, enerji tüketen madencilik platformlarını güçlendirmek için kaçak bir şekilde elektrik şebekesini kullandı. İran’ın bu konuda yapmış olduğu ilk çalışma, ev elektriğini kullanarak kripto madenciliği yapan kişileri cezalandırmak oldu.

Bu yasağı takiben, sıcak yaz ayları geçene kadar kripto para madenciliğinin yasaklanması izledi. Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani tarafından mayıs ayında duyurulan kripto madenciliği yasağı, ülke içi elektriğe erişimi sağlamak amacıyla Eylül ayına kadar sürecek. Rouhani ayrıca İran’daki madencilik faaliyetinin %85’inin ruhsatsız olduğunu da iddia etti.

Ülke, elektrik ihracatını durdurmadan önce son çare olarak, yasal olarak faaliyet gösteren tüm kripto madencilerinin faaliyetlerini bir süreliğine durdurmaya çağırdı. İran’ın Hassan Rouhani başkanlığındaki ilk cumhurbaşkanı yardımcısı Eshaq Jahangiri, duyuruyu Enerji Bakanlığı yetkilileriyle yaptığı görüşme esnasında yaptı. “Zorunlu ve önemli yerlerde elektriğin kesilmemesini sağlayacağız” diye eklemeyi unutmadı.

Bu arada İran, yasadışı madencilik faaliyetlerine yönelik baskılarını sürdürüyor. Geçen ay, yetkililer Tahran’ın başkentinde faaliyet gösteren bir çiftlikte 7.000’den fazla kripto para madenciliği cihazına el koydu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar