Reklam

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Uyardı: Riskler Giderek Yaklaşıyor!

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, piyasa değerlerindeki artış ile kripto para birimlerinin, geleneksel finans sistemine oluşturabileceği risklerin yaklaştığını söyledi.
09:59
16 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

İngiltere Merkez Bankası (BOE: Bank Of England) Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, kripto para birimlerinin finans sektörüne oluşturacağı risklerin giderek yaklaştığına yönelik birtakım açıklamalar yaptı.

Cunliffe: Riskler Yaklaşıyor

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, Pazartesi günü BBC Today programında yaptığı açıklamada kripto para birimleriyle ilgili düşüncelerini aktardı. Kripto para piyasasındaki yüksek volatilitenin, geleneksel finans piyasalarını etkileyebileceğine yönelik bir endişesi olan Cunliffe, potansiyel oluşabilecek risklerin yaklaştığını söyledi.

Cunliffe, kripto para birimlerini giderek daha fazla büyüdüğünü dolayısıyla daha büyük bir risk oluşturabileceklerini dile getirdi:

“Benim fikrim, şahsen kripto paralar şu an için finansal istikrar için risk değiller. Ancak bu kripto varlıklar çok hızlı büyüyorlar ve geleneksel finans sistemine daha fazla entegre oluyorlar.”

Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) konusuna da değinen Cunliffe, CBDC üzerindeki çalışmaların başladığını ve bir dizi uzman isime danışıldığını aktardı.

Jon Cunliffe, yaptığı bu açıklamadan önce de geçmişte kripto para birimleri ile ilgili benzer açıklamalar yaptı. İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmasından ötürü değerlerinin çok değişken olmasının, bir risk barındırdığını söyleyerek regülasyonların önemine dikkat çekti.

Belirsiz Regülasyon Durumu

Kripto para birimlerinin piyasa değerlerinde kaydedilen artışlar ile birlikte birçok ülkedeki düzenleyici kurum, regülasyonlar üzerinde çalışmaya başladı. Ancak başta ABD olmak üzere birçok ülkede, tek bir federal düzenleyicinin olmaması birtakım belirsizlikleri doğurdu. CBDC‘ler için ise birçok merkez bankası, kolları sıvadı ve potansiyel fayda ve riskleri araştırmaya başladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar