X


IMF Yetkilileri, Kripto Para Birimleri İle Hisse Senedi Piyasalarını İşaret Ederek “Finansal İstikrar” Konusunda Uyarıda Bulundu!

Kripto varlıklar ile hisse senedi piyasalarındaki korelasyona işaret eden IMF ekonomistleri, bu durumun ilerleyen zamanlarda finansal istikrar konusunda bir risk oluşturabileceğini söyledi.
10:30
12 Ocak 2022

Üç IMF ekonomisti (Uluslararası Para Fonu), kripto para birimleri ile hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyonun, finansal istikrar açısından bir risk oluşturabileceği yönünde bir uyarı yaptı.

IMF Yetkilileri Uyardı

Koronavirüs pandemisi ile birlikte daha fazla sayıda yatırımcının portföylerine risk varlıkları ekledikçe kripto varlıkların giderek hisse senetlerini yansıttığını ifade eden üç IMF yetkilisi, bunun ileride bir soruna işaret edebileceğini belirtti. IMF’in son blogunda Adrian Tobias, Tara Iyer ve Mahvash S. Qureshi olmak üzere üç yetkili, konuya ilişkin risklerin azaltılması amacıyla küresel düzenleyici çerçeve çağrısında bulundu.

IMF yetkilileri, kripto varlıklar ile hisse senetleri arasındaki korelasyonu şu sözler ile ifade etti:

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

“Kripto ve hisse senedi piyasaları arasındaki büyük ölçüde ortak hareket ve yayılmalar, iki varlık sınıfı arasında finansal piyasaları istikrarsızlaştırabilecek şokların iletilmesi riskini oluşturabilecek artan bir birbirine bağlılığa işaret ediyor.”

Korelasyon Katsayıları

Kripto varlık veri şirketi Kaiko’nun yakın tarihli bir raporu, Bitcoin fiyatı ile S&P 500 hisse senedi endeksi arasındaki korelasyon katsayısını 0.61’de sabitledi. BTC ve Nasdaq arasındaki korelasyon ise 0,58’di. Korelasyon katsayıları -1 ile 1 arasındadır. 1’e ne kadar yakınsa, birlikte o kadar yakın hareket ederler; -1’e ne kadar yakınsa, o kadar çok uzaklaşırlar.

IMF yazarları, korelasyonun sadece ABD hisse senedi piyasalarına değil, aynı zamanda gelişmekte olan ekonomilere de uzandığını belirtiyor. Yetkililer, BTC ile MSCI yükselen piyasalar endeksi arasındaki 2020-2021 korelasyonunu, öncekinden 17 kat artışla 0.34 olarak belirledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar