IMF Başkanı: Merkez Bankaları Dijital Paraları Keşfetmeli

IMF başkanı merkez bankaları tarafından basılacak dijital paraların keşfedilmeye devam edilmesi gerektiğini ifade etti.
17:00
14 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

IMF başkanı Christine Lagarde merkez bankaları tarafından basılacak kripto paraların (CBDC) keşfedilmesini destekleyeceklerini dile getirdi. Eğer nakit paraya talep düşer ve dijital para birimleri tercih edilmeye başlarsa CBDC’lerin önünün açık olduğunu belirtti.

Singapur’da düzenlenen finansal teknoloji festivalinde konuşan Lagarde, şunları söyledi:

Bence dijital para birimi basmayı ihtimaller arasına almalıyız. Dijital ekonomide devletler kendine böyle yer bulabilir. Dijital para basmak isteyen ülkeler var, değişimi kucaklıyorlar IMF de böyle yapmalı. Dünyanın dört bir yanından merkez bankaları dijital para basmayı gerçek gündemlerine almış durumdalar. Örneğin Kanada, Çin, İsveç, Uruguay araştırmalarını sürdürüyor.

Lagarde büyük kripto paralar Bitcoin, Ethereum ve XRP hakkında “nakit paranın olmadığı bir dünya için yol açıyorlar, sürekli kendilerini yeniden icat edip daha dengeli bir değer olmaya çalışıyorlar, her geçen gün daha hızlı ve daha az maliyetli hale geliyorlar.” yorumunda bulundu.

Ancak IMF daha önce kripto paraların CBDC’lere alternatif olarak gösterilmesini eleştiren bir rapor yayımlamıştı. “Merkez Bankaları Tarafından Basılan Dijital Paraları Aydınlığa Çıkarmak” başlıklı yazıda kripto paraların tam anlamıyla para olarak işlev gösteremeyeceği belirtilmişti. Diğer seçeneklerle karşılaştırıldıklarında kripto paraların en az çekici olan seçenek olduğu ifade edildi. IMF yine de rapor sonucunda kripto paraların araştırmaya devam edilmeye değer olduğunun altını çizdi.

Lagarde merkez bankaları dijital para tasarlasa da arka planda terör örgütlerine destek ve kara para aklama gibi yasa dışı eylemelerinin gerçekleşebileceğini belirtti. Lagarde şu yorumu yaptı:

Eğer merkez bankaları dijital para basarsa bu durum kullanıcılar için iyi yasa dışı faaliyet gösterenler için kötü olacak. Benim bu noktadaki görüşüm keşiflerin devam etmesi yönünde.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar