İlk Binance’de Listelenen Altcoin Güney Koreli Borsaları Salladı! Fiyatta Makas Açıldı!

Özet

  • Piyasaya yeni sürülen Sei (SEI), özellikle Güney Koreli kripto para borsalarda büyük ilgi görerek ciddi işlem hacmine ulaştı.

  • Global ve Güney Koreli kripto para borsalarında SEI'nin fiyatında büyük farklar oluştu.

  • Uzmanlar, bu fiyat farklılığının kripto borsalarındaki likidite dağılımı ve "kimchi primi" nedeniyle oluştuğunu belirtiyorlar.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
14:10
16 Ağustos 2023

Ana ağının 15 Ağustos’ta kullanıma açılmasıyla başlayan Sei (SEI) hype’ı Güney Koreli merkezli kripto para borsalarını esiri altına aldı. SEI’nin fiyatı için Güney Kore merkezli kripto para borsaları ile global kripto para borsaları arasında önemli fiyat farkları oluştu.

Güney Koreli Kripto Para Borsalarında SEI Fiyatı Uçtu

Ağı ile aynı adı taşıyan SEI, Güney Koreli kripto para borsaları Upbit ve Bithumbın günlük işlem hacminde yüz milyonlarca dolarlık pay yakalayarak önemli bir çıkış yaptı. CoinGecko’nun verilerine göre SEI’nin fiyatı, Layer 1 Blockchain’in ana ağının 15 Ağustos’ta piyasaya sürülmesinin ardından 24 saat içinde yüzde 24,5 yükseldi.

Binance ve Coinbase de dahil olmak üzere birçok global kripto para borsasında da listenen SEI’nin işlem hacmi özellikle Güney Koreli kripto para borsalarında aşırı seviyelere geldi. CoinGecko verileri, SEI/KRW paritesinde son 24 saatte 560.1 milyon dolar işlem hacmi üreten Upbit’in altcoin’de en çok işlem hacminin üretildiği kripto para borsası olduğunu gösteriyor. Binance ise SEI/USDT paritesinde son 24 saatte üretilen 160.3 milyon dolar işlem hacmi ile ikinci sıraya otururken onu SEI/KRW paritesinde üretilen 67.7 milyon dolar işlem hacmi ile Bithumb takip etti.

Öte yandan Güney Koreli kripto para borsaları ile global kripto para borsaları arasında geçmişte BTC ve altcoinler’de görülen “kimchi primi” olarak bilinen önemli fiyat farkları oluştu. SEI’nin fiyatı Binance’te 0,23 dolar seviyelerinde olduğu sırada Upbit’te 0,52 dolara kadar çıktı. İki kripto para borsası arasındaki fiyat farkı bugün hemen hemen kapanmış durumda.

Güney Koreli Yatırımcılar SEI İçin Sıraya Girdi

Kripto para borsası BTSE’nin işletme müdürü Jeff Mei, The Block’a yaptığı SEI değerlendirmesinde, “Sei Blockchain’in özensiz yatırımcı topluluğu, yerel kripto para borsaları Bithumb ve Upbit’te artan hacimle özellikle Güney Kore’deki bireysel piyasayla doğrudan bağlantılı gibi görünüyor.” dedi.

Mei, SEI’nin fiyatının kripto para borsaları arasında farklılık göstermesinden dolayı yatırımcıların arbitraj fırsatları yakaladığına da dikkat çekerek “Bu muhtemelen belirli bir token’in fiyatı üzerinde alım satım arttığında kripto para borsalarında sıkça görülen, eşit olmayan likidite dağılımının yol açtığı piyasa yapıcıların aktivitesinden kaynaklanıyor. Fiyat oturduğunda durum normale dönecektir.” eklemesini yaptı.

Keyrock APAC’in iş geliştirme müdürü Justin d’Anethan, The Block’a yaptığı açıklamada ise çoğu yatırımcının mevcut ticaret ortamında volatiliteye aç olduğunu ve SEI’ye potansiyel yeni bir SOL ve SUI’ye rakibi olarak gösterildiği anlatının tüm dikkatleri toplamaya yetiyor gibi göründüğünü belirtti. d’Anethan, “Güney Kore’de kripto para ticareti söz konusu olduğunda iyi bilinen sermaye kontrolü ve kısıtlamalar nedeniyle kara (0,5 dolar) ve denizaşırı fiyatlar (0,2 dolar) arasında geniş bir makas açıklığıyla ‘kimchi primi’ ortaya çıktı. Genellikle yeni bir altcoin‘in listelemesini takip eden bu gerginlikten sonra o altcoin’i çevreleyen volatilitenin ve hacmin soğuması beklenir ancak yeni bir ticaret seçeneği olmaya devam ettiği için Güney Kore ve global piyasalar arasındaki arbitraj fırsatı görmeye devam edeceğiz.” dedi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar