Reklam

Hong Kong Merkez Bankası Başkanından Dikkat Çeken “Kripto Para” ve “DeFi” Açıklaması

Endonezya'da düzenlenen G20 finans liderleri toplantısında çevrimiçi panele katılan Avustralya Merkez Bankası Başkanı Phillip Lowe ve diğer panelistlerden Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) Başkanı Eddie Yu, kripto paralar için dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
15:45
18 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Endonezya’da düzenlenen G20 finans liderleri toplantısında çevrimiçi bir panele katılan Avustralya Merkez Bankası Başkanı Phillip Lowe ve diğer panelistlerden Hong Kong’un defacto merkez bankası niteliğindeki Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) Başkanı Eddie Yu, kripto paralar için dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“CBDC’lerden Daha İyi Olabilir”

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Phillip Lowe, panelde yaptığı konuşmada, özel şirketler tarafından çıkarılan tüketici odaklı kripto paraların, şirketlerin uygun şekilde düzenlenebileceği varsayıldığında merkez bankası tarafından ihraç edilen dijital paralardan daha iyi olabileceğini öne sürdü. Panelin konukları arasında yer alan Hong Kong’un defacto merkez bankası niteliğindeki HKMA’nın Başkanı Eddie Yu ise bu tür kripto paraların daha fazla incelenmesinin kripto para ekosisteminin bir parçası olan merkeziyetsiz finans (DeFi) projelerinden kaynaklanan riskleri azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Dünyanın dört bir yanındaki birçok merkez bankası, şu anda doğrudan tüketiciler tarafından kullanılacak perakende dijital para veya finansal sistem içinde bankalar tarafından kullanılacak toptan dijital para olan merkez bankası dijital paraları (CBDC’ler) geliştirmekle meşgul. Bu, kısmen değeri geleneksel bir varlığa, genellikle bir değer deposu ve ödeme aracı olarak kullanılan ve genellikle ABD dolarına endeksli USDT ve USDC gibi özel şirketler tarafından ihraç edilen sözde stablecoin‘lerin geliştirilmesine merkez bankalarının birer yanıtı olarak geliyor.

Finansal sistemler için bu tür kripto paraların riski, algoritmik stablecoin TerraUSD ve Luna ekosisteminin çöküşüyle ​​kripto piyasalarının tepetaklak olduğu Mayıs ayında öne çıktı. Ancak bunlar gerçek dünya ödemeleri yapmak için kullanılmaktan ziyade bir DeFi uygulamaları ağını desteklemeye yardımcı oldu.

Lowe, “Bu kripto paralar topluluk tarafından yaygın olarak kullanılacaksa, devlet tarafından desteklenmesi veya tıpkı banka mevduatlarını düzenlediğimiz gibi düzenlenmesi gerekecek. Düzenlemeleri doğru yapabilirsek, özel sektör için çözümün daha iyi olacağını düşünüyorum çünkü özel sektör bu kripto paralar için yenilik ve tasarım özelliklerinde merkez bankasından daha iyi olması muhtemel. Merkez bankasının bir dijital para sistemi kurması için çok önemli maliyetler söz konusu.” değerlendirmesinde bulundu.

Lowe ve diğer panelistler, bu tür kripto paralar için yeterince güçlü bir düzenleyici sistem oluşturmak için daha fazlasının yapılması gerektiğine karar verdiler.

“Kripto ve DeFi Olmaya Devam Edecek”

HKMA Başkanı Eddie Yue, stablecoin’lerin daha fazla incelenmesinin, finansal aracılara borç verme, yatırım ve diğer finansal faaliyetlerden kaynaklanan ihtiyacı ortadan kaldırmak için bilgisayar kodunu kullanmayı amaçlayan DeFi’nin risklerini azaltmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Yue, stablecoin’lerin ve kripto para borsalarının DeFi projelerine açılan kapılar olduğunu ve bunları düzenlemenin ürünlerin kendisinden daha kolay olduğunu belirtti. Yue, “Terra-Luna olayına rağmen, düşmüş olsalar bile kripto paralar ve DeFi’nin ortadan kalkmayacağını düşünüyorum. Bugünkü bu gelişmelerin arkasındaki teknoloji ve inovasyon gelecekteki finansal sistemimiz için önemli olacak.” dedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar