X


Hong Kong, Dijital Ekonomide Günden Güne Gelişiyor

Ekonomik protestoların devam ettiği Hong Kong’da özellikle genç nesil kripto para birimlerine yönelmeye devam ediyor.
15:00
31 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin, genç ve daha yeni gelişen dijital ekonomi açısından yavaş yavaş bir güç merkezi haline geliyor. Çin, bu yeni endüstriye liderlik etmek için sadece etkin bir şekilde çalışmakla kalmayı aynı zamanda yeni ürünler de piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ancak bunun yanında Hong Kong da ekonomik sorunlar sebebiyle dijital ekonomi konusunda gelişmelerine durmadan devam ediyor.

Hong Kong Kriptodan Faydalanmayı Amaçlıyor

Bundan 10 yıl önce çoğu kişi kripto para birimlerinin finansal sistemi bu kadar etkileyeceğini düşünmüyordu. Dolayısıyla günümüzde gelinen noktada hem bireyler hem hükümetler bu teknolojiden geri kalmamak için acele etmeye çalışıyor.

Çin bu konuda belki de en hızlı adımlar ülke. Ancak Hong Kong da en az Çin kadar hızlı ilerlemeye çalışıyor. Bunun yanında ana karadan (Çin’den) gelen destek nedeniyle, Hong Kong dijital bankaların yükselişini onaylamaya ve desteklemeye başladı.

Hong Kong’da şu anda 8 tane dijital banka onaylı olarak hizmet veriyor. Ayrıca bu 8 banka, yüksek profilli bireyler ve büyük işletmelere tarafından da destekleniyor. Bunların yanında Çin’in de bu bankalara destek verdiği biliniyor.

Öte yandan ironik bir şekilde, bu bankalar Çin’in attığı kısıtlayıcı önlemler sebebiyle geri adım atmak durumunda kaldı.

Hong Kong Protestoları

Hong Kong’daki protestoları gerçekleştirenlerin büyük çoğunluğunu genç bireyler oluşturuyor. Hükümete ve ülkedeki ekonomik sisteme karşı bir başkaldırı niteliğinde olan bu protestolar dolayısıyla daha önce bu haberimizde de bahsettiğimiz gibi ülkede Bitcoin ve kripto para kullanımında artışlar olduğu görüldü.

Bahsi geçen olaylardan da anlaşılacağı gibi özellikle Y kuşağı artık merkezsizleşmeyi benimsemeye önem veriyor ve merkezi bankalara olan güven günden güne kayboluyor. Bu sebeple Hong Kong’daki protestolar sebebiyle özellikle genç neslin kripto para birimlerini tercih etmeye başladığı görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar