reklamı kapat

Her XRP Yatırımcısı Bunu Bilmek İstiyor: Ripple Menkul Kıymet Mi?

Son yılların en çok tartışılan konusunda yeni açıklamalar var.
09:25
30 Eylül 2020

Kısa süre önce ABD Finansal Hizmetler Komitesi üyeleri tarafından oluşturulan Finansal Teknoloji Görev Gücü’nün online bir oturumu sırasında, Tom Emmer (R-MN) bir kez daha kripto para birimi endüstrisindeki düzenleyici netlik için önerilerde bulundu. Emmer konuyla ilgili açıklamasında, “kripto para katılımcılarının oyunu kurallarına göre oynadıkları takdirde düzenleyicilerin belirsizlikleri geride bırakacağından ve Amerika’da yeniliğin destekleneceğinden emin olmak istediklerini dile getirdi.

Menkul Kıymet Yasaları

Emmer yaptığı açıklamada, mevcut menkul kıymet yasalarını “teknolojik açıdan agnostik” bir şekilde açıklığa kavuşturmaya yardımcı olacak yakın zamanda uygulamaya konulan “Menkul Kıymetler Açıklık Yasası”ndan bahsetti. Yatırım token’larından ayrı olarak piyasaya sürülen token’ları belirleyen yasa ile ilgili olarak Emmer, “Bu Kanunun amacı, ister maddi ister manevi (dijital formdaki bir varlık dahil) bir yatırım sözleşmesi uyarınca satılan bir varlığın açıklığa kavuşturulması ve kodlanmasıdır. Kanuna göre, menkul kıymet olmayan bir varlık, satılması veya bir yatırım sözleşmesi uyarınca başka bir şekilde devredilmesi sonucunda menkul kıymet haline gelmez.” ifadelerini kullandı.

Kanun koyucu, bunun ABD’nin yatırımcıların güvenliğinden ödün vermeden Blockchain endüstrisinde rekabetin devam etmesine izin vereceğine inanıyor.

XRP’ye Faydası

Emmer, XRP‘nin bir menkul kıymet olmadığını söylemiş ve kripto para birimini Ağustos ayı sonlarında aracıları ortadan kaldırma yeteneği nedeniyle övmüştü.

Bunların yanında Ripple şu anda menkul kıymet olup olmamakla ilgili birkaç dava ile mücadelesini sürdürüyor. Dolayısıyla menkul kıymetler ile ilgili yapılan her açıklama ve alınan her karar XRP’yi yakından etkiliyor.

Öte yandan Ripple’ın menkul kıymet olup olmadığı ile ilgili kararların ve açıklamaların fiyatın geleceğini de etkileyeceği düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.