X


Hafta Düşüşle Başladı: BTC %11, ETH %16, BNB %14 ve ADA %11 Düştü

Kripto para birimleri haftaya gözle görülür bir düşüşle başlarken, geri çekilmenin arkasında Elon Musk’ın olduğu görülüyor.
07:28
17 Mayıs 2021

Yeni bir haftaya başlarken kripto para birimlerinin kıpkırmızı olduklarını görüyoruz. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son 24 saat içinde %12’nin üzerinde düşüş yaşarken, Ethereum (ETH) %16’nın üzerinde, Binance Coin (BNB) %14’ün üzerinde ve Cardano (ADA) %11’in üzerinde geri çekildi.

Düşüşün Sebebi Elon Musk

Tesla CEO’su Elon Musk son günlere kadar kripto para ekosisteminde genellikle yükselişler ile birlikte anılıyordu. Ancak son günlerde Musk’ın yaptığı açıklamaların kripto para birimlerini negatif yönde etkilediği görülüyor.

Musk dün gece Twitter üzerinden Tesla’nın önümüzdeki günlerde tüm Bitcoin’lerini satabileceği yönündeki bir gönderiyi “kesinlikle” şeklinde yanıtladı. Aslında Musk’ın yanıt verdiği Twitter gönderisi tam olarak şu şekilde:

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bitcoin takipçileri önümüzdeki çeyrekte Tesla’nın Bitcoin varlıklarını sattığını görünce kendilerini dövmek isteyebilirler. Musk’ın karşılaştığı nefreti düşününce, onu suçlamazdım.

Mr. Whale adlı hesap yaptığı bu açıklama ile Musk’ın son günlerde kripto para piyasasında karşılaştığı kötü eleştiriler sebebiyle şirketinin tüm BTC’lerini satabileceğini ifade ediyor ve Musk da bu gönderiyi “Kesinlikle” şeklinde yanıtlıyor.

Bu durum piyasada büyük bir satış sinyali olarak algılandı ve kısa süre içinde ciddi geri çekilmeler görüldü.

Bitcoin 42.000 Dolarda Tutundu

Musk’ın açıklamasının ardından deyim yerindeyse serbest düşüşe geçen Bitcoin, 42.200 dolarda düşüşünü durdurmuş görünüyor ve 42.000 dolar bandının önemli bir destek olarak bir kez daha kendisini gösterdiği düşünülüyor.

Analistlere göre bu noktada sonra düşüş devam ederse bir sonraki önemli destek 40.000 dolar bandında olacak. Ayrıca yukarı yönlü bir hamle de ise ilk olarak 45.000 doların ve sonrasında 46.500 doların güçlü dirençler olarak hareket edebileceği ifade ediliyor.

Bitcoin ile birlikte büyük kayıplar yaşayan altcoin’lerin ise yükselişinin büyük ölçüde BTC’ye bağlı olduğu düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar