Güncel Piyasa Verileri: Yatırımcılardaki Genel Beklenti Hangi Yönde?

Piyasa duyarlılığını ölçen endeksler, yatırımcılardaki genel yön beklentisi adına ne söylüyor?
13:30
13 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Haftayı 50.000 dolar fiyat seviyelerinin üzerinde tamamlamasına karşın kısa bir süre içerisinde tekrardan 48.000 dolar fiyat seviyelerine gerileyen lider kripto para birimi Bitcoin, yeni haftaya yüksek volatiliteli fiyat hareketleri ile başladı. Piyasa değeri bakımından birincil altcoin olan Ethereum da, Bitcoin ile benzer fiyat hareketleri gerçekleştirdi ve kaydettiği son fiyat hareketleri ile birlikte 4.000 dolar fiyat seviyelerinden işlem görmeye başladı.

Bitcoin Fear and Greed Index

Piyasadaki duyarlılığı ölçmeyi amaçlayan “Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin” hala korku bölgesinde ölçümlenmesine karşın, bir önceki gün 16 olan puan, son 24 saat içerisinde 28’e yükseldi. Endeksin aşırı korku bölgesi olarak kabul edilen 16 puandan 28 puana yükselmesi, piyasada tamamen pozitif bir beklentinin olmasa da endişenin bir nebze azaldığını ortaya koydu.

Borsalardaki Long ve Short Pozisyon Oranları

Coinglass‘ın verilerine göre, kripto para borsalarındaki long pozisyonların oranı, son birkaç saat içerisinde short pozisyonlara oranla yükseliş kaydetti. Borsalardaki long pozisyon oranının artış göstermesi de, yatırımcıların çoğunlukla Bitcoin‘de bir yükseliş beklediğini ve buna göre pozisyon aldığını gösterdi.

Elbette bu veriler, piyasanın genel gidişatı hakkında kesin bir bilgi vermez. Yalnızca, piyasadaki yatırımcıların genel olarak yükseliş mi yoksa düşüş mü beklediğini gösterir. Piyasada defalarca kez beklentilerin aksine fiyat hareketleri kaydedilmiştir. Ancak piyasa duyarlılığını ölçen veriler ve endeksler, yatırımcılardaki korku ve endişenin, büyük ölçüde olmasa da haftalık zaman diliminde bir miktar azaldığını gösteriyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar