X


Grayscale 20 Milyar Dolara Ulaştı: Bitcoin (BTC) Alımlarını Arttıracak mı?

Grayscale rekora gidiyor!
11:55
1 Ocak 2021

Önde gelen kripto para varlık yöneticisi Grayscale, 2020 yılına dair özet paylaştı. Grayscale yıla çok düşük bir varlık ile başlarken yılın sonunda 20 milyar dolarlık kripto para birimi toplamına ulaştığını belirtti. Grayscale’in fonları arasında en büyük payın lider kripto para birimi Bitcoin’e (BTC) ayrılmış olması ise şaşırtıcı değil.

Grayscale

Grayscale’in Kripto Para Varlıkları 20 Milyar Doları Buldu

Kripto para şirketi, toplamda 10 ürün kullanarak kurumsal yatırımcıların ve müşterilerinin kripto para sektöründen alım yapabilmesini sağlıyor. Grayscale aracılığıyla kripto para yatırımı yapanlar direkt olarak söz konusu kripto paraları değil, bunlara endeksli hisseleri satın alıyorlar. Grayscale’in tablosunda “hisse başı fiyat” ifadesinin yer alma sebebi de tam olarak bu.

Grayscale’in varlıklarına bakıldığında toplam Bitcoin varlığının 17,5 milyar dolara tekabül ettiği görülmekte. Ethereum ise bunun çok ama çok gerisinde sadece 2,17 milyar dolarlık toplam değere sahip. Grayscale Bitcoin yatırımcıları için Bitcoin Trust isimli bir tröst kurarken, Ethereum yatırımı için de Ethereum Trust isimli tröst şirketini hayata geçirdi. İkisinin de SEC tarafından regüle edilmesi, hem kurumsal yatırımcılara hem de Bitcoin ile ETH yatırımcılarına regülasyon konusunda rahatlık veriyor.

LINK ve XRP’de Azalma

Grayscale bu hafta içerisinde ise elindeki XRP ve LINK kripto para birimlerini yüklü şekilde sattı. Yani aslında Grayscale 2021 yılına çok daha yüksek bir fon miktarı ile girebilirdi. 9 milyon dolara yakın XRP ve 8 milyon dolara yakın LINK satışı yapılması, açılan Ripple davası ile yakından alakalı.

 Ripple’a SEC tarafından açılan dava ile XRP fiyatında yüklü bir düşüş görüldü. Sadece bireysel değil aynı zamanda kurumsal yatırımcılar da yüklü XRP satışı yaptı. SEC’nin bundan sonra kimi hedef alacağı bilinmiyor ancak Chainlink veya XLM gibi önde gelen kripto para projeleri bu listede yer alıyor olabilir.

Horizen, Ethereum Classic, Stellar ve Zcash Bulunuyor

Grayscale’in bu sebeple hem XRP hem de LINK fonlarında azalmaya gitmesi oldukça mantıklı. Şirketin BTC ve ETH yatırımına ek olarak ETC, Horizen, Litecoin, Stellar Lumens ve Zcash fonları da bulunuyor. Stellar fonunda azalmaya gidilmemesi ise bunun XRP gibi bir olayla sonlanmayacağının düşünüldüğünü gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar