Google, Blockchain Destekli Botnet’e Savaş Açtı!

Blockchain destekli bu virüs, Google'ı harekete geçirdi!
23:15
7 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Blockchain elbette hayatımızda birçok şeyi kolaylaştırıyor ve işleri daha iyi hale getiriyor. Bu durum artık virüsler için de geçerli, Rus hackerlar son geliştirdikleri botnet ile neredeyse önlenemez şekilde saldırılarına devam ediyor. Google bugün bu konuyu ele aldı ve “Siber suçlarla mücadelede yeni eylem” isimli bir blog gönderisi paylaştı.

Botnet Nedir?

Bir virüs türüdür, herhangi bir şekilde bilgisayarınıza indirirsiniz ve artık kurbanlardan biri olursunuz. Virüs bilgisayarınızda veya sunucunuzda aktif olduğunda sizin cihazınızda yapabildiğiniz hemen hemen her şeyi siber saldırganlar da yapabilir. Cihazınızın tüm kontrolü sizin dışınızda birinin eline geçer ve çoğu zaman bunu anlayamazsınız.

Glupteba tam olarak bu tür bir virüstür. Onu farklı kılan ise blockchain teknolojisini kullanıyor olmasıdır. Google toplam kurban sayısı 1 milyonu aşan bu botnet ağını engellemek için çalışıyor. Daha önceleri bu tarz botnet ağları Google tarafından kolayca bozulabiliyordu. Ancak Glupteba, blockchain ve birtakım iddialara göre Bitcoin teknolojisini kullandığı için hiçbir şekilde engellenemiyor.

Google Mücadeleye Devam Edecek

Konuyla alakalı bir blog gönderisi yayınlayan Google, mücadeleye devam edecekleri mesajını verdi. Bir virüsün, blockchain teknolojisinden güç bularak nasıl yenilmez hale geldiğine şahit olduğumuz bugünlerde geleceğin tehditleri hakkında da fikir sahibi oluyoruz.

Google blog yazısında şunlara değindi:

Google hizmetlerini Windows ve diğer IoT cihazları aracılığıyla kullanan kişileri korumaya yönelik devam eden çalışmalarımızın bir parçası olarak Tehdit Analizi Grubumuz, Glupteba‘nın zaman içindeki kötü niyetli etkinliğini tespit etmek ve izlemek için adımlar attı. Bu botnet‘in operasyonları hakkındaki araştırmamız ve anlayışımız, bizi onu bozmak ve dünyanın her yerindeki İnternet kullanıcılarını korumak için benzersiz bir konuma getiriyor”.

Çözüm için iki yol izleyen Google bunu şöyle açıklıyor:

“Bunu iki şekilde yapıyoruz. İlk olarak, teknik önlem almak için endüstri ortaklarıyla koordinasyon halindeyiz. İkincisi ise gelecekte benzer sorunları yaşamamak için hazırlığına devam ettiğimiz davadır. Suçlulardan şikayetçi olarak blockchain ile güçlendirilmiş botnet saldırılarının caydırıcı cezalar almasını umuyoruz. Caydırıcı bir ceza için dava açılması gerekiyor ve emsal oluşturması adına bu konuda elimizden geleni yapacağız”.

Şirket şimdiden davayı başlattı. Glupteba‘nın arkasında olduğu söylenen iki Rus ve 15 bilinmeyen kişinin adını veriyor. Bu, Google’ın bir botnet’e karşı başlattığı ilk dava olma özelliğine sahiptir. New York’ta açılan ve bugün duyurulan davaya göre Dmitry Starovikov, Alexander Filippov ve ortakları tarafından inşa edilen botnet, organize suçun modern teknolojik ve sınırsız entegrasyonunu temsil ediyor.

Glupteba‘nın ilk olarak 2011’de tespit edilen kötü amaçlı yazılımı, üçüncü taraf indirme siteleri, çevrimiçi film izleme hizmetleri ve Google’a ait olan YouTube’a bağlı olduğu iddia edilen sahte bir web sitesi tarafından yayılıyor.

Botnet aracılığıyla çalınan özel bilgiler, dolandırıcılık gibi suçları işlemek için kullanılabilir. Virüsün blockchain ile güçlendirilmiş olması onu adeta gerçek dünyadaki atom bombalarına benzer bir güce kavuşturuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar