reklamı kapat

Goldman Sachs’ın Kripto Para Raporu Yayımlandı

Goldman Sachs'in yıl ortası kripto para raporu yayımlandı.
17:00
4 Ağustos 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Dünyanın en büyük bankalarından Goldman Sachs bir rapor yayımladı. “Genel Görünüm: İstikrarsız Giderken” başlıklı ocak ayı raporunu takip eden raporda, listelenen altı istikrarsız tehdit unsuru arasında Bitcoin ve kripto paralar yer alıyor.

Raporda kripto paraların sonuçları bankanın beklediğinden daha erken fark edildiği ve Aralık 2017’ye kıyasla BTC’nin %60, ETH’in %70 değer kaybettiği yazılıyor.

Gelecekte kripto para fiyatlarında daha çok düşüş yaşanmasını bekliyoruz çünkü kripto paraların bir para biriminin üç geleneksel fonksiyonundan hiçbirine sahip olmadığını düşünüyoruz. Değişim aracı, ölçü birimi veya değer saklama aracı; kripto paralar bunların hiçbiri değil. Fiyat düşüşlerinin daha geniş kapsamda finansal varlıkların performansını olumsuz etkilemeyeceğine dair inancımız sürüyor.

Bankanın kripto paraları sektörü olumsuz etkilemeyeceğini düşünmesinin sebebi, kripto paraların şu anda GSYİH’nin %3’üne tekabül etmesi. Bankanın ocak ayı raporunda BTC’nin ‘balon bölgesine’ itildiği yazılmış ve Aralık 2017’deki yükselişi dot.com’a benzetilerek emtia ve lale balonu göndermesi yapılmıştı:

Blockchain teknolojisiyle geliştirilen dijital para konseptinin şunları karşılaması durumunda uygulanabilir olduğunu düşünüyoruz: Küresel arenada uygulanma kolaylığı, düşük transfer ücretleri, yolsuzluğun azaltılması; zira tüm işlemler takip edilebiliyor, mülkiyet güvenliği var ve benzeri şeyler. Ancak Bitcoin bu avantajların hiçbirine sahip değil.

Raporda bunun yanı sıra işlemlerin tamamnmasının 20 günü (!) aldığı vela kripto paraların uzun vadede “istikrarlı” dolar karşısında değersiz olacağı belirtiliyor.

Banka, ekonomik gelişim karşısında yatırımcıların odağı kripto paralara kaydığı için yıl ortası raporu hazırladığını belirtiyor. Raporda BTC ve kripto paralar dışında tehdit unsuru diğer istikrarsız faktörlerin terörizm, jeopolitik tansiyon, artan siber saldırılar, nüfus artışı ve iç politika olduğu kaydediliyor.

Kaynak: ambcrypto.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.