reklamı kapat

Güney Kore ICO Yasağını Kaldırıyor; Piyasalar Yeniden Hareketlenebilir

21:00
29 Mayıs 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Güney Kore Ulusal Meclisi kripto para sektörünü yeniden hareketlendirebilecek bir adım attı. Mecliste yerli ICO’ların yeniden yasallaştırılması için teklif sunuldu. Daha önce uygun yasal zemin bulunmamasından ötürü yerli şirketler ve girişimciler ICO’larını başlatmak için başka ülkelere göç ediyordu.

Güney Kore’nin 300 vekile sahip tek meclisli parlamentosunda, geçtiğimiz yılın Eylül ayında yürürlüğe giren ICO’ların yasaklanmasına yönelik kararın kaldırılması teklif edildi. Güney Kore’nin yatırımcıları koruma kanunları kapsamında yerli ICO’ların yeniden yasallaştırılması teklifini görüşmek üzere meclis ve bakanlar kurulu bir araya gelecek. Mayıs ayının ilk haftalarında mecliste bir grup milletvekili ICO’ların yeniden yasallaştırması için çalışma başlatmıştı. Ayrıca yasa değişikliği gerçekleşirse, ICO’lar Finansal Hizmetler Komisyonu ile Bilim ve Bilgi İletişim Bakanlığı tarafından sıkı denetimlere tabi tutulacak.

Meclis’in 28 Mayıs’taki oturumunda ICO’ların yeniden yasallaştırılması teklif edildi. Meclis Daimi Komitesi ICO’ların yeniden yasallaştırılması hakkında şu açıklamayı yaptı:

Kripto paralarla yapılan işlemleri şeffaflaştırmak ve sektörün sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlamak için özel uzmanlardan oluşan bir komisyon kurmamız gerekiyor. Ayrıca kripto para işlemleri için yasal zemin oluşturacağız, buna ICO’lar da dahil.

Geçtiğimiz yıl Güney Kore’nin ICO’ların yasaklama kararının ardından yerli geliştiriciler ve şirketler Singapur, İsviçre gibi ülkelere yönelmişti. Popüler mesajlaşma uygulamaları Line ve Kakaotalk’u geliştiren Naver ve Kakao Corp şirketleri kendi ICO’larını başlatmak üzere yurt dışındaki bazı şirketlerle ortaklık kurdu. Güney Kore’nin ve dünyanın en büyük kripto para borsalarından Bithumb da kendi ICO’sunu başlatmak için Singapur’daki bir şirketle ortaklık kurmuştu.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.