reklamı kapat

Felaketlerle Dolu Bir Haftanın Ardından Bitcoin (BTC): Çok Güçlü!

Kötü geçen bir haftanın ardından Bitcoin’in hala çok güçlü olduğunu görüyoruz.
13:45
3 Ekim 2020

Bitcoin (BTC) bu hafta da 11.000 dolarlık sınırın altında bir kapanış yapacak gibi görünüyor. Ancak son zamanlarda yaşananlar göz önüne alındığında mevcut rakamlar oldukça iyi. Çünkü işler çok daha kötü olabilirdi.

Felaketler Silsilesi

Dünyanın en güvenilir borçlarından biri olarak nitelendirilen KuCoin borsasının yaşadığı 150 milyon dolarlık hack saldırısının ve BitMEX borsasına ABD yetkilileri tarafından gerçekleştirilen büyük suçlamaların sonrasında lider kripto para birimi Bitcoin’in sadece biraz sendelediğine şahit olduk. İki olayda sonra da Bitcoin’de (BTC) büyük çöküşler yaşanmadı. Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüse yakalanması ile S&P 500 gibi hisse senetleri gözle görülür düşüşler yaşarken Bitcoin’de yine küçük bir geri çekilme oldu.

Geçtiğimiz yıllarda yukarıda bahsi geçen olaylardan yalnızca biri yaşansa BTC’de en az %10’luk bir düşüşe sebep olurdu ve altcoin’ler çok daha büyük kayıplar verirdi.

BitMEX davası gibi tüm gelişmeleri değerlendiren Marcel Pechman’a göre, Bitcoin’in 12.000 dolara doğru yükselişi beklenenden daha erken başlayabilir. Çünkü bu kadar büyük olaylara Bitcoin’in ciddi bir düşüşler tepki vermemiş olması hem bireysel hem kurumsal yatırımcıların boğa hissiyatında olduğunu gösteriyor olabilir.

Bunların yanında her ne kadar yatırımcılar bir yükseliş hissiyatında olsa da eksik olan bir şeyin olduğu ifade ediliyor: Hacim. Analistlere göre, Bitcoin büyük olayların karşısında bu kadar güçlü durduktan sonra bir de hacim artışa geçerse gerçek bir boğa koşusu başlayabilir.

Sakin Olun ve Devam Edin

Bitcoin’in şu anda 10.380 dolar üzerinde kalması her ne kadar pozitif bir durum olarak değerlendirilse de 10.200-9.800 bandında büyük bir satın alma baskısı olduğu görülüyor. Dolayısıyla bir geri çekilme, hacmin artmasını ve boğa koşusunun fitilinin ateşlenmesini sağlayabilir. Bu sebeple analistler yaşanacak küçük geri çekilmeler konusunda yatırımcıların sakin olması gerektiğini ifade ediyor.

Bunların yanında geride bıraktığımız haftada Bitcoin her ne kadar fiyat açısından önemli bir hamle yapmamış olsa da adeta felaket olarak nitelendirilebilecek birçok haber karşısında güçlü kalması bile büyük bir başarı olarak nitelendirilmeli.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.