X


Federal Rezerv Şaşırtmadı Ama Bitcoin (BTC) Şaşırtabilir!

FED, faizlerin 2023’e kadar sıfıra yakın kalmasına karar verdi. 
09:44
17 Eylül 2020

Amerika’nın merkez bankası konumundaki Federal Rezerv (FED) uzun bir süre daha faizleri sıfıra yakın tutmaya devam edeceğini açıkladı. Yapılan açıklamalara göre eğer bir değişiklik olmazsa FED, 2023 yılına kadar faizleri bu kadar düşük tutmayı planlıyor.

FED Destek Yardımlarını Arttıracak

Salgın sebebiyle ABD ekonomisi bir durgunluk dönemine girdi ve FED de ekonomiyi desteklemek için acil önlemler almaya başladı. Karşılıksız yapılan ekonomik yardımlar, sınırsız parasal genişleme ve şirket tahvillerinin satın alınması bu yardımlar arasında yer aldı. Yapılan son açıklamalara göre bu destek yardımları önümüzdeki aylarda da devam edecek.

Fed Başkanı Jerome Powell yaptığı açıklamalarda her ne kadar üçüncü çeyrekte bir toparlanma olsa da vatandaşlar kendilerini güvende hissedene kadar tamamen iyileşmeden söz edemeyeceklerini ifade ediyor. Ayrıca Powell açıklamalarında mevut finansal durumu “yaralı ekonomi” olarak nitelendirdi ve daha fazla parasal yardıma ihtiyaç olabileceğini dile getirdi.

Bunlara ek olarak FED Ağustos ayında yaptığı açıklamalarda enflasyon oranının %2’de kalması kuralını genişleterek enflasyonun artmasına izin vereceğini de belirtmişti.

Bitcoin’e Fayda Sağlar Mı?

Aslında Bitcoin tam olarak 2007-2009 yılları arasında yaşanan, parasal genişleme ve düşük faiz oranları sebebiyle ortaya çıkan finansal krize bir çözüm olarak piyasaya sürülmüştü. Dolayısıyla o dönemde bir çözüm olarak çıkan ve geçen yıllar içinde kendini kanıtlayan lider kripto para biriminin ikinci bir fırsatı çok daha iyi değerlendirebileceği düşünülüyor.

Analistlere ve uzmanlara göre FED’in bu kararı Bitcoin (BTC) için çok iyi bir katalizör etkisi yaratma potansiyeline sahip.

Öte yandan MicroStrategy gibi büyük bir şirketin artık dolara güvenmediğini belirterek rezerv para birimi olarak Bitcoin’i benimsediğini açıklaması da piyasada büyük ses getirmişti. Ayrıca geçtiğimiz günlerde MicroStrategy BTC yatırımlarını arttırdığını açıkladı ve aslında bir nevi doların ne kadar kötüye gittiğine bir vurgu yapmış oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar