Reklam

FCA, Kripto Türev Ürünlerini Yasaklamayı Mı Planlıyor?

İngiltereli finansal düzenleyici bireysel yatırımcılar için türev ürünlerini yasaklamaya hazırlanıyor… 
15:00
4 Ekim 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Newsbtc’nin haberine göre İngiltere’nin en üst düzey finansal düzenleyicisi olan Finansal Davranış Otoritesi (FCA), kripto para varlıkları türev ürünleri hakkında görüşlerini bildirdi. Kurum, bu ürünleri kullanan deneyimsiz yatırımcıların, yüksek risklerin farkında olmadıklarını düşünüyor.

FCA, ürünleri kullanan bireysel yatırımcılar için bu ürünler konusunda tamamen yasaklama getirmeyi düşünüyor…

Kripto Türev Kısıtlamaları

The Economist’in yayınladığı bir rapora göre İngiliz yatırımcılar, 2017’nin ortası ile 2018’in sonu arasında kripto para türevlerinde yaklaşık olarak yarım milyar dolar kaybetti. FCA’in önerdiği yasak, resmen tanınmış olmayan yatırımcıları riskli ürünlerden uzak tutarak bu zararları sınırlandırmayı hedefliyor. Yapılan açıklamalarda bu tür bir kısıtlama ile kripto yatırımcılarının yıllık kayıplarının yılda 290 milyon dolara kadar azaltabileceği tahmin ediliyor.

Öte yandan FCA, deneyimsiz yatırımcıların mevcutta yer alan ve diğerlerine göre daha yüksek risk arındıran ürünleri kullanma konusunda gerekli bilgilerden yoksun olduğunu düşünüyor.

Bunun yanında The Economist’e göre 100 katına varan kaldıraç, yüksek işlem ücretleri, potansiyel piyasa manipülasyonu, likiditesizlik ve düzenleyici kaygılar nedeniyle dijital varlıkların değerlenmesi oldukça zor görünüyor. Aynı zamanda FCA piyasadaki farklı varlıklar arasındaki yüksek korelasyon seviyesine de değiniyor. Bu durum FCA’e göre teknolojik gelişmelerden ya da günlük kullanımdan ziyade hype tarafından yönlendirilen fiyatlara işaret ediyor.

Yasak Etkili Olur Mu?

Hukuk firması Orrick’in kripto para piyasasında yer alan çalışanı Jacqui Hatfield’e göre bu “tam yasağın” etkili olması pek de mümkün görünmüyor. Hatfield bu önerilen yasakları “düşünmeden gösterilen tepki” olarak nitelendiriyor. Bunun yanında fintech konusunda uzman olan hukukçuya göre bu durum, yatırımcıları gerçek dijital varlıkları kullanmaya daha çok yönlendirecek bir hamle olacak.

FCA daha önce de bireysel yatırımcılara türev ürünleri satışının yasaklanması ile ilgili bir danışmanlık raporu hazırlığında olduğunu açıklamıştı. Konuyla ilgili detaylara bu haberimizden ulaşabilirsiniz…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar