X


FAST Kullanıcılarının Beklediği Tarih Geldi! Konu Kripto Yatırımcılarını da İlgilendiriyor!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 3 hafta önce yaptığı üst limit güncellemesini bugün uygulamaya aldı. 
10:36
4 Ağustos 2021

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2020 Kasım’da attığı bir adım ile Türkiye’de ödemelerin anlık olarak 7/24 gerçekleşmesini sağlayacak FAST sistemini tanıtmıştı. Daha sonra 2021 Ocak ayında FAST, kullanıma sunuldu ve o günden bu zamana kadar çeşitli geliştirmelere ev sahipliği yaptı.

Limitler 2.000 TL’ye Yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 9 Temmuz’da yaptığı bir açıklama ile FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) ile gerçekleştirilen işlemlerde üst limitin 2.000 TL’ye çıkacağı kamuoyu ile paylaşılmıştı. Yapılan açıklamalarda, limitin yükseltileceği tarih olarak 4 Ağustos 2021 verilmiş. Dolayısıyla kullanıcıların yaklaşık olarak 3 haftadır beklediği gün gelmiş oldu.

Bugüne kadar FAST ile para gönderme üst limiti 1.000 TL idi. Aslında FAST ilk uygulamaya alındığı zamanlarda para gönderme limiti 50 Türk Lirası gibi çok düşük bir meblağ ile sınırlıydı. Dolayısıyla bugün gelinen nokta ile önemli bir gelişme kaydedildiği ifade edilebilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öte yandan kullanıcılar FAST ile gün ya da saat sınırına takılmadan para gönderme işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bu durum en çok farklı bankalar arasında gerçekleşen transferlerde işe yararken aslında kripto para kullanıcıları için de önemli bir gelişme oldu.

Kripto Kullanıcılarına Etkisi

Özellikle ödeme uygulamaları ile kripto para borsalarına yapılan fon transferleri önlendiğinden bu yana birçok yatırımcı gün ve saat engeline takılıyordu. Eğer kripto para borsasının çalıştığı bankalardan birinde hesabınız yoksa mesai saatleri dışında yapılan işlemler için beklemeniz gerekiyor.

Ancak FAST ile bu sorun bir nebze olsun çözülmüş oldu ve artık 2.000 TL’ye kadar olan para transfer işlemleri 7 gün 24 saat yapılabilir durumda. Kripto para birimi fiyatlarında yaşanan anlık fiyat hareketleri ve bu fiyat hareketleri ile zaman zaman yüksek kazançlar elde edilebildiği düşünüldüğünde anlık transferlerin önemi daha net anlaşılıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar