Facebook’un ”Sorguya Çekileceği” Tarih Belli Oldu!

Facebook, Libra kripto para projesi hakkında 16 Temmuz tarihinde komite karşısına çıkacak.
10:00
20 Haziran 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Sosyal medya devi Facebook geçtiğimiz 18 Haziran tarihinde beklenen açıklamayı yaptı ve merak edilen kripto para birimi Libra‘nın whitepaper’ını, kullanım amaçlarını ve buna özel tasarladığı Calibra isimli cüzdan uygulamasını topluluk ile paylaştı. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Kendi blockchain ağında hizmet verecek olan bu stablecoin, bir dizi rezerv varlık tarafından desteklenecek ve Facebook’un iddiasına göre piyasadaki dalgalanmalardan etkilenmeyecek.

Tabii ki böyle bir projenin tanıtılması sonrası dünya çapındaki birçok regülatörden de şüphe ve tepki dolu açıklamalar gelmeye başladı ki ABD bunlardan birisi konumunda. ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi‘nin Başkanı Maxine Waters, konu hakkında yaptığı açıklamada Facebook’un projeyi geliştirmeye bir ara vermesi gerektiğini, regülatörlerden yeşil ışık gelene kadar devam etmemesini vurgulamıştı.

Facebook ve Libra Durduruldu Mu?

Görünüşe göre Waters konu hakkında birtakım adımlar attı ve Facebook 16 Temmuz karşısında direkt olarak Bankacılık Komitesi’nin karşısına çıkıp projeyi anlatacak. 16 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek olan ”Facebook’un Dijital Para Birimini ve Veri Gizliliği Endişelerini İnceleme” başlıklı duruşmaya kadar Facebook’un gerçekten de projesine bir ara verip vermeyeceği ise merak konusu.

Bunun yanı sıra ABD Merkez Bankası’nın Başkanı Jerome Powell geçtiğimiz gün faiz toplantısında gelen bir soru üzerine yaptığı açıklamada sosyal medya devinin kendi kripto parasını tanıtmadan önce regülatörlere danıştığını ve kendilerini de dahil ettiğini açıklamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar