reklamı kapat

Facebook’un Kripto Para Planları Sektörü Ateşleyebilir

Facebook'un kripto para projesi beklenilenden daha fazla etki yaratabilir.
19:00
8 Mayıs 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Dünyanın en popüler sosyal medya ağlarından Facebook’un sahip olduğu platformlarda toplamda 2 milyarın üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Son zamanlarda Facebook gözlerini kripto paralara dikti ve Bitcoin’e rakip olabilecek bir kripto para projesi üzerinde çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde “Libra” marka adının hakları Facebook tarafından satın alınmıştı.

Facebook Coin

Bitcoin bu yılın en yüksek fiyatlarına ulaştı ve son aylarda yönüne karar verme aşamasında. Geleneksel finans sektörü, küresel teknoloji devleri ve düzenleyiciler Bitcoin, Blockchain ve kripto paralara yaklaşımlarını geliştirmeye çalışıyorlar.

Yatırım firması Blockchain Capital yöneticilerinden Spencer Bogart Facebook’un Bitcoin’e rakip olması hakkında “Facebook kripto para hamlesiyle ABD’deki bütün finansal kurumların paniklemesine neden oldu.” yorumunu yaptı, sözlerine şöyle devam etti:

Elimizdeki raporlara bakılırsa Facebook projesini oldukça gizli yürütüyor. Ancak kesinlikle halka açık bir Blockchain ve ödeme sistemi üzerinde çalışan geniş ekiplerin olduğunu da söylemek gerekiyor.

Bogart’a göre Facebook Bitcoin ve kripto paraları ana akıma taşıyabilecek ateşi yakabilir çünkü diğer finansal ve teknolojik firmalar Facebook’un izinden Blockchain sektörüne girebilirler.

Facebook kullanıcıları Facebook Coin sahibi olduklarında en azından ekosisteme giriş yapmış olacaklar. Bu internete bağlanıp Google’ı kullanmak gibi, daha sonra insanlar Bitcoin, Ethereum sahibi de olabilirler. Bitcoin 10 yılda sıfır kullanıcıdan 30 ila 100 milyon kullanıcıya ulaştı. Facebook’un mevcut milyarlarca kullanıcısı var…

Facebook’un kripto parasının bir stabil coin olacağı ve bunun için fon toplayabileceği düşünülüyor. Bu sırada Facebook mesajlaşma uygulaması WhatsApp’tan para kazanmayı planlıyor ve dijital ödemeleri WhatsApp’e getirmek istiyor. Bu iş için Facebook yaklaşık 1oo yazılım mühendisini işe aldı. Öncelikle Hindistan’da hayata geçecek proje düzenlemelerle alakalı bazı engelleri aşmaya çalışıyor. Ayrıca Facebook’un finansal hizmetlere ağırlık vereceği düşünülüyor çünkü Facebook eski PayPal yöneticisi David Marcus’u şirketin Blockchain işlerinden sorumlu hale getirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.