Ethereum’un Proof Of Stake Test Ağı Başlatıldı

Özet

  • Ethereum geliştiricileri Ethereum'u kökten değiştirecek Beacon Chain'in çalışmalarına devam ediyor.
22:01
30 Mart 2019

Ethereum 2.0 geliştiricileri Proof of Stake (PoS) test ağı başlatma hedefine ulaştı, PoS Beacon chain şu anda çalışır durumda. Ethereum 2.0 hakkındaki “Ethereum 2.0 Nedir?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Beacon Test Ağı

Yapılan açıklamada test ağına birçok node’un bağlı olduğu ve insanların bağlanabildiği belirtildi. Ethereum için Ethereum 2.0 çok önemli bir kilometre taşı olacak. Mevcut test ağında hatalar ve dengesizlikler bulunsa da çalışır durumda olması ilerleme kaydedildiğini gösteriyor.

Yeni Beacon ağına testnet0 adı verildi, bundan sonraki aşamalarda yeni özellikler eklenerek, ölçeklendirme yapılarak yeni test ağlarıyla devam edilecek. İlk hafta boyunca testnet0 tekrar tekrar başlatılarak geri bildirimler alınacak.

Madencilik Değişecek

Ethereum 2.0 haya geçtiğinde Ethereum’u kökten değiştiren en büyük güncelleme olacak. Şu anda kullanıcılar isterlerse ağa katılabiliyor. 2. aşamaya geçildiğinde sharding devreye girecek ve bu sistem ağın iskeleti haline gelecek. Zaman çizelgesi tam olarak takip edilirse önümüzdeki yıl 2. aşamanın tamamlanması bekleniyor. Tamamlandığında Ethereum’un kapasitesi büyük oranda artacak.

Madencilerin yerine token sahipleri yerleştirilecek. Proof of Work (PoW) zinciri bir süre boyunca PoS ile birlikte çalışmaya devam edecek. Fakat PoW güvenlik açısından daha az öneme sahip olacağı için blok oluşturma ödülleri büyük oranda düşürülecek. Hatırlayacağınız gibi Constantinople hard fork’uyla beraber blok ödülleri 2 ETH’ye düşürülmüştü. PoS ağıyla paralel çalışan PoW’de ise ödül blok başına 0.6 ETH olacak. PoS ağındaki staker’lar 0,22 ETH ödül alacaklar yani ETH bir nevi yarılanma geçirmiş olacak.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar