reklamı kapat

Ethereum Yatırımcılarını Endişelendiren Tehlike Artmaya Devam Ediyor

Ethereum ağındaki tıkanıklık seviyesi artıyor.
13:21
28 Temmuz 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum da son haftalarda en çok yükseliş elde eden kripto paralardan birisi oldu. Ethereum’un bu yükselişi ise tahmin edileceği gibi yarardan çok zarar getirdi.

Ethereum ağı aslında bundan birkaç ay önce de gündeme benzer bir sebep yüzünden gelmişti. DeFi uygulamalarının yaşadığı rekor fiyat yükselişi, DeFi yatırımcılarına fayda sağlarken Ethereum ağının kanayan yarasına daha fazla tuz bastı. Ethereum ağının en büyük sorunu olan ölçeklenebilirlik yani tıkanma, DeFi uygulamaları ile daha da kötü bir hal aldı.

Ethereum Ağının Tıkanıklığı Zirveye Ulaştı

Etherscan verilerine göre ETH/USD işlem çiftindeki güncel yükselişten sonra bekleyen Ethereum ağı işlem sayısı 165.711’e kadar yükseldi. Bu da 165.711 kişinin şu an işleminin onaylanması için beklediğini ve Ethereum ağındaki tıkanıklığın en üst seviyelere ulaştığını gösteriyor.

Ethereum ağının en büyük sorunlarından olan tıkanıklığın ve ölçeklenebilirliğin DeFi uygulamaları ile fiyat artışı yüzünden daha da yükselmesi, kesinlikle yatırımcılar için tehlike anlamına geliyor. Gönderilen transferler ve yapılan alım satımlar, yüksek işlem ücreti ödenmedikçe karşıya geçmeyebilir.  ETH fiyatı da bundan negatif etkilenebilir.

Bunun yanı sıra DeFi uygulaması kullanıcılarının yüksek işlem ücretleri nedeniyle eskisi kadar avantajlı durumda olmayacağı da söylenebilir. Ethereum Foundation ise iki gün önce ETH 2.0 için son adım olarak görülen Medalla test ağını yayınladı. Eğer ETH 2.0 planlandığı gibi 2020 yılı bitmeden piyasaya sürülürse, tıkanıklık sorunu da çözülebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.