reklamı kapat

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Korelasyon Zirve Yaptı

ETH ve BTC arasındaki ilişki tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.
21:00
24 Nisan 2020

Kripto para piyasası 23 Nisan tarihinde lider kripto para Bitcoin‘in (BTC) ani yükselişi ile beraber toplu bir artış yaşadı. İlginç bir şekilde daha önceki haftalarda BTC’nin hareketlerinden bağımsız yükselişler ve düşüşler sergileyen Ethereum (ETH) da bu hareketten nasibini aldı ve aynı oranda yükseliş elde etti.

Coinmetrics isimli kripto para analiz firmasının aktardığı bilgilere göre ETH ve BTC’nin 23 Nisan tarihindeki hareketleri aynı zamanda iki kripto para birimi arasındaki korelasyonun zirve yapmasına sebep oldu. CoinMetrics’e göre ETH ve BTC’nin korelasyonu 23 Nisan tarihinde sadece yılın değil aynı zamanda tüm zamanların rekorunu kırdı.

Bitcoin ve Ethereum’un Korelasyonunun Artması Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin’in 12 Mart tarihinde rekor düşüş yaşadığı anda ETH’nin de benzer bir çakılma yaşaması korelasyonun önemli bir yükseliş elde etmesine yol açmıştı. Ancak uzmanlara göre bu durum spekülatif hareketlerin arttığı anlamına gelebilir. Daha önce 2017 yılının boğa döneminde BTC ve ETH arasındaki korelasyonun ciddi anlamda düştüğü görülmüştü.

Bitcoin 2017 yılının Aralık ayında rekor kırıp piyasa egemenliğini zirveye çıkartırken, ETH’nin asıl yükselişi Ocak ayında yani BTC’nin düşüşe geçtiği tarihlerde yaşanmıştı. Bu da mevcut yükselişin ve korelasyon artışının aslında spekülatif hareketler sebebiyle gerçekleşmiş olabileceğini düşündürüyor.

Yine de BTC’nin bu hareketinin ve ETH ile olan korelasyonunun artışının kısa vadede yükseliş getirdiği görülüyor. ETH/USD teknik analizinde de kısa vadeli bir yükseliş olabileceği ihtimali değerlendirilmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.