X


Ethereum Vakfına Dava Açıldı! Kayıp Ethereum (ETH) Bilmecesi!

Sistemsel bir sorun sebebiyle aldıkları Ethereum (ETH) varlıklarına erişemeyen çift son çare olarak Ethereum Vakfına dava açtı.
10:46
25 Temmuz 2021

Washington DC bölgesinde bir çift erken dönem Ethereum (ETH) yatırımcısı olduklarını ve varlıklarına teknik bir sorundan dolayı erişemediklerini iddia ediyor. Yaklaşık 3.000 Ethereum (ETH) kaybı olan çift, son çare olarak Ethereum Vakfına dava açtı.

Kayıp Ethereum Sorunu

7news tarafından duyurulduğuna göre Amerikalı bir çift yaklaşık 5,6 milyon dolar değerindeki varlıklarına uzun süredir erişemiyor. Sistemsel bir sorun sebebiyle bu varlıkları görebildiklerini ancak cüzdanlar arası transfer edemediklerini söyleyen çift durumdan Ethereum’u sorumlu tutuyor.

Eksik bir JSON dosyası sebebiyle cüzdanlarının bugda (yazılım sebepli sorun) kaldığını söyleyen çift, sorunun çözülememesinden dolayı şikayette bulundu.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Yuki ve Art Williams 7 yıl önce 3.000 Ethereum aldı. Ancak önemli bir JSON (programın işlem dosyalarından biri) dosyası kayıp olduğu için bu varlıklarına erişemiyor. Bilgisayarlarına indirdikleri cüzdanın hiçbir şekilde açılmadığını söyleyen çift bu dosyanın hiç indirilemediğini iddia ediyor. Ethereum Vakfı tarafından sunulan bir ön satış sırasında aldıkları Ethereum’lara erişim sağlayamayan Yuki ve Art Williams eksik dosyanın sistemsel sorun sebebiyle hiç indirilmediğini savunuyor.

Cüzdanlarında 3.000 ETH Var

Bilgisayarlarında halen kurulu olan cüzdanda 3.000 ETH olan çift bunu görüyor ancak harcayamıyor. Bu talihsiz olayla ilgili şunları söylüyorlar.

“Alım yaptığımız sırada bizden cüzdan programını bilgisayarımıza indirmemiz istemişti. Bunu yaptık ve söylendiği gibi 1,5 saat bilgisayarımızı açık bıraktık, ancak önemli bir JSON dosyası hiçbir şekilde program tarafından indirilmedi”.

Bahsedilen dosya cüzdanın çalışması için içinde özel bir anahtar bulunduruyor. Ancak bu önemli dosya ilk kurulum sırasında hiçbir şekilde indirilememiş.

İsviçre merkezi Ethereum Vakfına durumu anlatan detaylı bir e-posta gönderen çift olumlu dönüş alamadı. Satın alma belgeleri ve hatanın ekran görüntülerini halen saklayan mağdurlar İsviçre’de bir hukuk firması tuttu.

JSON dosyasının bir yedeğinin vakıfta olduğunu ancak gönderilmediğini söyleyen çift, ellerinde olmayan bir sebepten dolayı cüzdanlarına erişemiyor. Avukatlar ise vakıfla görüşmeye ve uzlaşmaya çalışıyor.

Ethereum Vakfının hukuk departmanından yapılan yakın tarihli açıklamaya göre kaybolan özel anahtarlarla ilgili yapılabilecek herhangi bir şey bulunmuyor. Vakıf bu konuda yardımcı olamayacakları konusunda ısrar ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar