X


Ethereum Tehlike Altında Mı? Vitalik Buterin Cevapladı

Ethereum 2.0 modeli sanıldığı kadar güvenli değil mi?
15:22
3 Eylül 2020

Etheruem, şu sıralar lider kripto para birimi Bitcoin’den bile daha fazla ilgi çekiyor gibi gözüküyor. Özellikle Ethereum ağı tabanlı merkeziyetsiz finans uygulamalarının popülerliği kesinlikle Ethereum’a da yaradı ve fiyat kısa süre önce 490 dolar seviyesine kadar çıktı. ETH/USD işlem çiftinin 500 dolara yaklaşması yatırımcıları heyecanlandırsa da bu heyecan beklenenden kısa sürdü.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ise geçtiğimiz günlerde eski ETH ağı olarak bilinen Ethereum Classic’e gerçekleştirilen %51 saldırısı hakkındaki soruları yanıtladı. Birçok kişi ETC’nin yaşadığı kötü sonun Ethereum’un da başına gelebileceğini düşünüyor.

Ethereum 2.0, Saldırılara Açık Mı?

Buterin ise konu hakkında yaptığı açıklamada Ethereum 2.0’ın böyle bir risk ile karşı karşıya olmadığını ve Proof-of-Stake yani hisse ispatı modelinin çok farklı olduğunu belirtti. Bir kurumun %51 hashrate’i ele geçirerek ölümcül bir saldırı yapma “efsanesinin” unutulması gerektiğini ifade eden Buterin, bu saldırının söz konusu olmadığını vurguladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunun sebebi ise Proof-of-Stake modelinde madenciliğin değil bunun yerine hisselerin yani kullanıcıların kripto paralarının kullanılıyor olması şeklinde biliniyor. Buterin’e göre Ethereum ağına böyle bir saldırı olması durumunda saldırganlar ağa yatırdıkları ETH’leri kaybedip kazançlarından çok zarar edebilirler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar