reklamı kapat

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin’den Bitcoin Eleştirisi

Vitalik Buterin'den merkeziyestizlik eleştirisi!
11:12
9 Mayıs 2020

Ethereum‘un (ETH) yaratıcısı olarak nam salmış olan Vitalik Buterin, geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada lider kripto para birimi Bitcoin’i (BTC) ve bunu merkezileştiren önde gelen kripto para borsalarını eleştirdi.

Buterin, özellikle stablecoin firması Tether’i, kripto para borsası BitMEX‘i ve Blockstream‘in yan ağ tabanlı Liquid Network‘ünü topa tuttu. Buterin’e göre bunlar aslında Bitcoin’i merkezileştiren aracı adamlar rolünü üstleniyorlar ve Ethereum ise kripto para sektörünü daha merkeziyetsiz bir hale getirmek için uğraşıyor.

Hangisi Daha Merkezi? BTC vs. ETH

Buterin konu hakkında yayınladığı tweet’inde, aslında Hector Cardenas isimli bir kullanıcıya yanıt verdi. Cardenas, merkeziyetsiz finans yani DeFi uygulamalarının çok fazla aracıya sahip olduğunu ve bunun merkeziyetsizlikten uzak olduğunu belirtti. Cardenas bunun devamında Bitcoin’in ise hiçbir aracıya ihtiyaç olmadan yeni bir merkeziyestiz ağ inşa ettiğini vurguladı.

Buterin ise akıllı kontratlar sayesinde durumun tam aksi olduğunu ve BTC’nin merkezi bir hal alırken ETH’nin merkeziyetsizleştiğini vurguladı.

Aslında Ethereum çok kez Vitalik Buterin’in öne çıkması ve bunun ağın lideri gibi hareket etmesi nedenleriyle eleştirilmişti. Buna rağmen ağda kararları Vitalik’in değil topluluğun alması bu eleştirileri bir nebze törpülemekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.