reklamı kapat

Ethereum İle İlgili Endişeler Artıyor: Düşüş Başlayacak Mı?

Ethereum’un sergilediği toparlanma hareketinin ardından analistler bir düzeltmenin gelebileceğini düşünüyor.
11:02
10 Haziran 2020

Ethereum (ETH) Mart ayındaki piyasa çöküşü sırasında 88 dolara kadar ciddi bir düşüş yaşamıştı. Ancak sonrasında sergilediği toparlanma ile yaklaşık olarak %200’lük artış gösterdi ve 250 dolara kadar yükseldi. Bununla birlikte yapılan açıklamalara göre Ethereum, bu artışı ile geleneksel varlıklardan çok daha iyi bir performans sergilemiş oldu.

Ancak her ne kadar bu artışın devam etmesi bekleniyor olsa da bazı analistlere göre on-chain metrikler büyük bir düşüşü işaret ediyor.

ETH’da Düzeltme Yaşanır Mı?

Blockchain analitik firması Glassnode, son ralli ile Ethereum piyasa arzının %80’inin karda olduğunu açıkladı. Eğer kripto para biriminin dağılımının bir nebze olsun eşit olduğunu düşünürsek bu da ortalama bir ETH sahibinin,  muhtemelen karda olduğu anlamına geliyor.

Yapılan açıklamalara göre bu durum aslında fiyat trendi ile ilgili. Çünkü ETH çok büyük düşüşler yaşadı ve ardından sergilediği toparlanma hamleleri oldukça iyiydi. Örneğin; 2019 yılında ETH 60 dolardan 120 dolara geriledi ve bu yılın başlarında da fiyat 290 dolardan 88 dolara düştü. Dolayısıyla Glassnode, yaşanan son fiyat artışlarının ardından bir düzeltmenin daha kapıda olabileceğini düşünüyor.

Öte yandan farklı on-chain verilerin de düşüşe işaret ettiği belirtiliyor. Blockchain analitik firması IntoTheBlock‘tan alınan ve yazının sonunda görebileceğiniz grafiğe göre, şirketin yedi ana metriğinden altısı “tarafsız” konumda bulunuyor. Bu altı metriğin ise “net ağ büyümesi, para, konsantrasyon, akıllı fiyat, teklif-talep hacmi dengesizliği ve vadeli ivme” olduğunu görüyoruz.

Ayrıca IntoTheBlock’un yedinci metriği olan ve 100.000 doların üzerindeki ETH işlemlerini izleyen “büyük işlemler” göstergesi de düşüş sinyali veriyor. Bunun yanında on-chain metriklerin her zaman fiyat hareketlerini etkilemediğinin de altını çizmek gerekiyor. Ancak temel talep bir kripto para birimi için ne kadar düşerse fiyat da aynı oranda düşüyor. Tabii ki bunun tersi de geçerli.

Teknik Göstergeler

Analistlere göre teknik göstergeler de bu düşüş beklentilerini destekliyor. Örneğin, Brave New Coin’den analist Josh Olszewicz 7 Haziran’da paylaştığı grafiğe göre Ethereum’u büyük bir düzeltme bekliyor. Olszewicz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ethereum yatırımcıları büyük bir düşüş yaşarlarsa üzülmesinler” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Elliot Wave analisti Oye Beto da Ethereum fiyatı ile ilgili yaptığı açıklamalarda ETH’nin 220 dolara kadar gerileme yaşayacağı bir grafikte bulunduğunu dile getirmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.