X


Ethereum (ETH) Kurucu Ortağı, Sahte Satoshi’ye Ateş Püskürdü!

Buterin'den Wright eleştirisi!
07:31
10 Haziran 2021

Ethereum (ETH) kurucu ortağı ve projenin en önemli isimlerinden birisi olan Vitalik Buterin, sahte Satoshi Nakamoto olarak da bilinen Craig Wright’a adeta ateş püskürdü. Buterin, Avustralyalı bilim adamı Wright’ın “dolandırıcı” olduğunu vurgulayarak kendisinin Satoshi ile uzaktan yakından alakasının olmadığını ifade etti.

Satoshi Nakamoto Öfkesi!

Lex Friedman‘ın yayınına katılan Buterin, Wright’ın bir dolandırıcı olarak yaşanan son olayları tartışarak ciddi bir takipçi kitlesine ulaştığını vurguladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Wright ise daha önce kendisine bu konuda dolandırıcı diyenlere karşı dava açma yolunu tercih etmişti. Bitcoin’in gerçek mucidi olduğunu iddia eden Wright, buna rağmen yıllardan beri hiçbir şekilde söz konusu durumu ispatlayamadı.

“Wright Beni Dava Edebilir”

Buterin, bu duruma atıfta bulunarak Wright’ın avukatlarının kendisini dava edebileceğini ve Wright’ın daha önce bunu zaten yaptığını vurguladı. Wright’ın özellikle Bitcoin’in blok boyutu kavgası esnasında insanları yanlış yönlendirdiğini de belirten Buterin, oldukça zorlu bir döneme işaret etti.

Bitcoin ekosistemi içerisinde yaşanan bu kavga sonucunda önce Bitcoin Cash, daha sonra da Bitcoin SV’nin oluşmasını sağlayan hard forklar gerçekleştirilmişti. Wright ise her zaman ayrılıkçı tarafta yer aldı ve Buterin’e göre insanları yanlış yönlendirerek takipçi kitlesi oluşturdu.

Wright’ın Bitcoin Ekosisteminde Yaşadıkları ve Yaşattıkları

Buterin, Wright’ın aslında ilk başlarda Bitcoin’e olumlu katkılar sağladığını ve Bitcoin Cash topluluğunun karşısında durarak en azından bir şeyler yaptığını belirtti. Buna rağmen Buterin’in Wright’a olan tepkisi bir hayli fazla. Wright kendisini Satoshi Nakamoto olarak göstermeye çalışsa da bunu hiçbir şekilde ispatlayamadı ve Satoshi’nin kullandığı cüzdandan işlem yapamadı.

Bitcoin‘in mucidi olan Satoshi Nakamoto hakkında ise Wright’ı aşan birçok iddia var. Bunların başında ise hayatını kaybeden bilim insanı Hal Finney’ın Satoshi olduğu yer alıyor. Finney, Satoshi Nakamoto ile ilk etkileşime geçen kişilerden de birisi konumunda. Tabii ki Satoshi mahlasını kullanan tek bit kişi olmayabilir ve Finney aslında ekibin parçası olarak görülebilir. Satoshi Nakamoto hakkındaki gizem ise hiçbir zaman bitmeyecek gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar