X


Ethereum (ETH), 500 Milyar Doların Üzerine Çıktı: İşte ETH Fiyatı İçin Kritik Seviyeler

Ethereum fiyatı için hedef ne?
15:21
12 Mayıs 2021

Ethereum (ETH) sonunda bekleneni yaptı ve kısa sürede elde ettiği yükseliş ile toplam piyasa değerini 500 milyar doların üzerine çıkarmayı başardı. Dün gece itibarıyla 4.351 dolar seviyesine kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu bir seviye daha yukarı taşıyan ETH, tam olarak 504 milyar dolar seviyesini gördü.

Ethereum 500 Milyar Doları da Geçti

Ethereum’un 24 saat içerisinde 63 milyar dolarlık hacme ulaştığı ve bu yönüyle lider kripto para birimi Bitcoin’i bile geride bıraktığı görülüyor. Ethereum bu yükselişi ile beraber ABD’nin en büyüğü ve kısa süre öncesine kadar geçemediği tek banka olan JPMorgan’ı da geçmiş oldu.

Tarihinde ilk defa yarım trilyon dolar seviyesine çıkan ETH, ödeme devi Visa’nın da üstüne çıktı ve geleneksel finans sektörüne net bir mesaj vermiş oldu. Peki Ethereum’un bu yükselişi tam olarak nereye kadar sürecek ve uzmanlar ne düşünüyor?

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

EIP-1559 ve Ethereum 2.0 Fiyatlanıyor

Aslında Ethereum fiyatının şu an yaşadığı yükselişin arkasındaki en büyük etmen EIP-1559 olarak görülmekte. London güncellemesi ile beraber ağda kullanılmaya başlanacak olan Ethereum geliştirme protokolü, ciddi miktarda ETH’nin yakılmasını sağlayacak. Bu da aynı BTC’nin blok ödülü yarılanmasına benzer bir deflasyon modeli ortaya çıkartacak.

 Bunun yanı sıra Ethereum 2.0 ile beraber ağdaki işlem sayısının saniyede 200.000’leri bile görebileceği belirtilmekte. Şu an için saniyede ortalama 15 işlem yapabilen ETH ağında 200.000’e yakın işlem yapılması ise ağın en büyük sorunu olan rekor işlem ücretlerinin önüne geçebilecek.

ETH İçin Kritik Seviyeler

Ünlü kripto para analisti Mayne ise ETH/BTC paritesi için yaptığı analizinde aslında bütün bu beklentilerin nasıl sonuçlanabileceğini açıkladı. Analist, ETH fiyatının aslında buradan biraz konsolidasyon yaşamasını beklediğini vurguladı ve bunu nefes alma süreci olarak tanımladı.

Analist, ETH fiyatının yükselişini sürdürebileceğini belirterek olası bir düşüşte ise yeniden alım yapacağını ima etti. ETH fiyatı için analistin işaret ettiği alım noktasının ise 3.600 dolar ve altı olduğu görülmekte. ETH kısa süre önce 3.800 dolara gerilese de buradaki destekten yükselmeyi başardı.

Ethereum’un yükselişi için kırılması gereken kritik direncin ise 4.500 dolar olduğu görülmekte. 4.500 doların üzerinde ise keşif hızlanarak devam edebilir.

Ethereum’un gidişatı konusunda önemli olan bir diğer konu ise Bitcoin’in yönü. Bir süredir yatay olan BTC, Glassnode verilerinde görülen yüklü alımlar ile yeniden yukarı yönlü hareket edebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar