reklamı kapat

Ethereum Ağındaki Bu Gelişme, Yükselişin Devam Edeceğini Mi Gösteriyor?

Ethereum madencilerinin geliri, daha fazla yükseliş sinyali mi veriyor?
13:21
27 Temmuz 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un fiyatı 5 gün gibi kısa bir sürede %30 artış elde etti. Bundan en karlı çıkan Ethereum yatırımcıları gibi gözükse de arka planda çok daha kazançlı çıkan başka bir grubun daha olduğu görülüyor. Ethereum’un en büyük madencilik havuzlarından olan Sparkpool’un aktardığı verilere göre, Ethereum madencilerinin günlük geliri bir ayda %60 artış elde etti.

Ethereum madencilerinin günlük kazancı böylelikle Ethereum fiyatındaki artışı da geçerek daha fazla yükseliş yaşanabileceğine dair önemli bir sinyal verdi. Bitcoin ve neredeyse bütün piyasanın sert düşüş yaşadığı 12 Mart tarihinde, BTC ve ETH ağlarının hash rate’lerinde de ciddi bir düşüş görülmüştü.

Ethereum Madencilerinin Gelirinde Rekor Artış

Hash rate’in düşmesi, madencilerin ağın terk etmesinden kaynaklandı ve bu durum ağın güvenliğini de tehlikeye attı. Ancak madencilerin gelirinde %60 gibi önemli bir yükseliş görülmesi, daha fazla madencinin ağa katılacağına işaret ediyor. Daha fazla madenci teknik olarak daha yüksek hash rate ve fiyat anlamına gelmekte. Eğer %60’lık madencilik geliri artışı kısa süre içerisinde bir o kadar madenci çekebilirse, Ethereum ağında daha fazla yükseliş görülmesi mümkün olabilir.

Tabii ki Ethereum madencilerinin gelirinin bu kadar artmasında DeFi sektörünün de etkisinin olduğu görülüyor. Rekor kıran DeFi uygulamaları ağı tıkadı ve işlem ücretleri de bu sebeple arttı. Buna rağmen yükselen ETH fiyatı, daha fazla yatırımcının ETH işlemi yapmasını sağladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.