reklamı kapat

Ethereum Ağında Milyarlar Söz Konusu: DeFi Balonu Patladı Mı?

ETH ağı tabanlı DeFi protokollerinin sonu geldi mi?
13:25
5 Eylül 2020

Ethereum son aylarda en çok konuşulan kripto para birimlerinden birisi olsa da bunun büyük bir kısmı Ethereum ağı tabanlı merkezsiz finans protokollerinden ve bunların kripto para birimlerinden kaynaklandı. DeFi yatırımcılarının sadece son üç ay içerisinde bu protokol ve projelere 8 milyar dolardan fazla yatırım yaptığı görülüyor.

Bu da Ethereum ağında tıkanmaya ve işlem ücretlerinin rekor kırmasına sebep oldu. Buna rağmen DeFi yatırımcıları hala sektörün önemli bir bileşeni konumunda. DeFi, ilk aylarda çok ciddi kazançlar sağlasa da son günlerde görülen dolandırıcılık odaklı projeler piyasaya korku veriyor.

Ethereum Tabanlı DeFi Projeleri Korkutuyor

Taco, Yam, Sushi, Pizza, HotDog ve buna benzer birçok DeFi projesi, yatırımcıların ilk başta ilgisini, sonra ise öfkesini çekti. Özellikle Hotdog ve Pizza gibi projelerin değeri saniyeler içerisinde 0 dolara kadar indi ve yatırımcılar artık benzer olaylardan endişe etmeye başladı.

Peki yaşanan bu düşüşler nedeniyle Ethereum ağındaki DeFi çılgınlığı bitti mi? Aslında DeFi yani merkeziyetsiz finans çok daha büyük bir konsept olarak karşımıza çıkmakta. Her alanda olduğu gibi bunda da söz konusu çılgınlığı dolandırıcılık amacıyla kullanmak isteyenler olsa da DeFi ile ilgili yeniliklerin ve gelişmelerin bitmeyeceği söylenebilir.

Kripto para tabanlı kredi alma veya verme, mevduat geliri elde etme ve bunun gibi birçok geleneksel finans piyasasına ait özellik, DeFi sayesinde kripto para sektörüne de geldi. DeFi sektörü yakın zamanda dibi görmeyecek olsa da birçok projenin yatırımcılara ciddi zararlar getirebileceği biliniyor. Ethereum ise bu gidişata bağlı olarak ciddi bir düşüş yaşayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.