reklamı kapat

ETH Yorumları: DeFi Ethereum’da İşlerin Değişmesine Sebep Oluyor

DeFi ile Ethereum’da işler değişmeye başladı. 
18:55
19 Eylül 2020

Bir veri sağlayıcısı olan Glassnode paylaştığı son tweet’inde, şu anda akıllı sözleşmelerde kilitlenen Ethereum (ETH) miktarının kripto para birimi borsalarındaki ETH arzını çok aştığını ve kullanıcıların bunu DeFi’den kar elde etmek için kullanmayı tercih ettiklerini gösteren bir grafik paylaştı. Dolayısıyla yatırımcılar işlemler için en iyi anı beklemek yerine DeFi’yi tercih ediyor gibi görünüyor.

Akıllı Sözleşmeler ve ETH

Glassnode, DeFi akıllı sözleşmelerinde kilitlenen Ethereum miktarının, merkezi kripto borsalarında depolanan ETH arzını aştığını ortaya koyan verileri paylaştı.

Grafiğe göre ETH transferlerinin hareketi yaklaşık 24 Ağustos’ta ters yönlerde gitmeye başladı. Bunun yanında o zamanlar akıllı sözleşmelere kilitlenmiş ETH eğrisi önemli ölçüde yükselmeye başladı. Binance, Coinbase vb. merkezi işlem platformlarında tutulan ETH miktarı ise düşmeye başladı. Ethereum’un büyük miktarda bulunduğu merkezsiz borsalar arasında ise Uniswap gibi platformların olduğu da yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

Bu durumları değerlendiren isimlerden bazıları kendilerinin de bir DeFi yatırımcısı olduğunu söylerken bazıları DeFi projelerinin büyük kısmını dolandırıcılık girişimi olarak nitelendirdi.

DeFi İle İlgili Şüpheler

YAM gibi bazı DeFi token’larında yaşanan sorunlar nedeniyle DeFi ekosisteminde oluşan büyük şüphe devam ediyor. Örneğin Tone Vays yaptığı açıklamalarda, merkezsiz finansı ve buradaki akıllı sözleşmeleri “ICO’lardan daha büyük bir aptallık” olarak nitelendirdi.

Bunlara ek olarak Glassnode ayrıca, Ethereum‘a yeni kullanıcıların gelmeye devam ettiğini ve büyük olasılıkla DeFi’deki verim çiftliği de dahil olmak üzere çeşitli sebeplerin potansiyel müşterilerinin ilgisini çektiğini ortaya çıkaran bir başka grafik de paylaştı. Grafiğe göre içinde herhangi bir miktarda ETH bulunan adreslerin sayısı rekor kırdı ve 47.122.017’ye ulaştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.