reklamı kapat

Eskilerin Popüler Altcoin’inin Fiyatı Bu Haberle %16 Arttı

Bir zamanların en popüler kriptolarından biri kısa sürede %16 artış sergiledi.
08:14
11 Ağustos 2020

Nesnelerin interneti (IoT) odaklı bir dağıtık defter teknolojisi projesi olan IOTA’nın arkasındaki ekip, Chrysalis’in ana ağdaki ilk aşamasının merakla beklenen lansmanının önümüzdeki hafta yapılacağını duyurdu.

Bu haber IOTA kullanıcılarına performans, kullanılabilirlik ve güvenilirlikte önemli gelişmeler olacağı sinyallerini veriyor.

Geliştirme Detayları

IOTA 1.5 olarak da bilinen Chrysalis, Coordicide yani IOTA 2.0’a sorunsuz geçiş sağlayacak bir ara aşama olarak tanımlanıyor. Aslında bu gelişmenin aldığı isim de IOTA 2.0 ile ilgili ipuçları veriyor. İlk olarak Şubat ayında duyurulan Chrysalis, adını kelebeğe dönüşmekte olan bir kozadan alıyor. Dolayısıyla IOTA 2.0’ın çok daha büyük vaatleri olduğu anlaşılıyor.

Bunların yanında Mayıs ayında yayınlanan Chrysalis sürüm stratejisinde, yükseltmenin kullanıma sunulmasının iki aşamada olacağı ifade ediliyor. Yapılan açıklamalar göre ilk aşama, daha kısa onay süreleri ve daha hızlı işlemlerin gelmesi ile sonuçlanacak. Autopeering adı verilen yeni bir özellik sayesinde, yeni bir node kurma işlemi daha az zaman alacak.

İkinci aşamanın tamamlanmasıyla birlikte ise daha fazla performans geliştirmeleri ve tokenize edilmiş varlıklar gelecek. Kuantuma dayanıklı Winternitz tek seferlik imzalardan (WOTS) Ed25519 imza şemasına geçiş yapacak olan IOTA, yeniden kullanılabilir adresleri de destekleyecek.

Öte yandan Haziran ayı sonlarında IOTA kurucu ortağı Dominik Schiener, ağın işlem hacminin saniyede 1.000 işleme (TPS) ulaştığını belirterek, Chrysalis’in ilerlemesini  “şaşırtıcı” olarak nitelendirmişti. Ayrıca IOTA Vakfı geliştiricisi Hans Moog da yükseltme ile ilgili yaptığı açıklamalarda, denetim ve test sürecinin planlanandan biraz daha uzun süreceğini ifade etmiş ve bu gecikmenin çok uzun soluklu olmayacağını dile getirmişti.

Fiyat Etkisi

Chrysalis ile ilgili açıklamanın yapılmasının ardından bir zamanların en popüler altcoin’lerinden olan IOTA’nın fiyatının da artışa geçtiği görülüyor. CoinMarketCap verilerine göre haberler öncesinde 0.34 dolar bandında seyreden IOTA, haberlerin ardından 0.40 dolara kadar yükseldi.

IOTA’nın tüm zamanların en yüksek seviyesini 5.69 dolar ile gördüğü düşünüldüğünde fiyatın hala çok düşük olduğu anlaşılsa da kısa sürede yaşanan %16’lık artış yatırımcıların yüzünü güldürmüş gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.