X


Düzenleme Belirsizliğine Rağmen Rusya’da Kripto Para Kullanımı Artıyor

Sergei Khitrov, ülkedeki kripto para çalışmaları ve düzenleyici önlemlerden bahsetti.
16:55
7 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Rus vatandaşların kripto paralara ilgisi hükümetin düzenleyici belirsizliğinden etkilenmiyor. Raporlara göre sektör, düzenleme olmadığı süreçte olumlu bir eğilim sürdürüyor. Blockchain Life kurucusu Sergei Khitrov, ülkedeki kripto para çalışmaları ve düzenleyici önlemlerden bahsetti.

Rusya Kripto Para Düzenlemelerinde Hangi Aşamada?

Blockchain Life etkinliğinde konuşan Sergei Khitrov, son haftalarda düzenleyici eksiklik ve yetersizlik nedeniyle ülkede yasa dışı faaliyet göstermeye zorlanan kripto para borsalarının saptandığını açıkladı. Rusya’daki kripto para piyasası sektörünün mevcut değeri 500 milyar doları bir seviyede ve gün geçtikçe büyüyor. Ülkede uygulanan düzenleyici önlemlerin kalitesiyle karşılaştırıldığına bu rakam oldukça büyük.

Khitrov, ülkedeki kripto para düzenleme çalışmalarının mevcut durumunu belirtti. Sergei, cazip pazar büyüklüğüne rağmen Rusya’da hiçbir kripto para alım satım platformunun resmi olarak faaliyete geçmediğini ifade etti. Bununla birlikte deneyimli girişimci, şunları kaydetti:

Rusya merkezli çok sayıda kripto para borsası biliyoruz ancak ne yazık ki bu bordalar ya resmi olarak kayıtlı değil ya da sadece diğer yargı bölgelerinde yerleşil bir şekilde.

Sergei Khitrov’un bildirdiği üzere Rus kripto para piyasası 20 ila 40 trilyon ruble (280-550 milyar dolar) değerinde. Bu miktar, blok ödülü madenciliği hibi hizmetlerle ilgili yerel nakit akışlarını kapsayan öngörülere dayanmaktadır. Ayrıca Rus kripto para sektörüne yılda 284 milyar (4 milyar dolar) ruble değerinde vergi getirilmesi söz konusuyken Rus hükümetinin düzenleyici çalışmaları ne yönde şekillenecek hep birlikte göreceğiz.

Rusya, Bitcoin Fırsatını Göremiyor

Blockchain Life kurucusu Sergei Khitrov, Rusya’da Bitcoin‘in görmezden gelindiğine inanıyor. Khitrov, Rus yetkililerin sektörün çıkarlarını anlamayıp hiçe saydığını aktardı:

Kripto topluluğunun faydalarını dikkate alan düzenlemeler olmadan, kripto hizmetler yasal olarak sağlanmayacaktır. İş dünyasının gölgelerden çıkması hiç de kârlı değil. Kripto topluluğu ve işletmeleri, son zamanlarda ülkeye büyük işletmeleri getirmenin yollarını arıyor ancak onlar bunun farkında bile değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar