Dünyanın En Büyük Varlık Yöneticisi BlackRock’tan Bir Kripto Para Hamlesi Daha!

Bloomberg'in haberine göre, dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock şimdi de Metaverse ETF'ini piyasaya sürme hazırlığı yapıyor.
09:19
30 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bloomberg’in haberine göre, dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, bir Metaverse ETF’ini (borsa yatırım fonu) piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu hazırlık, şirketin kripto para piyasalarına bir büyük bahis daha yapmasına işaret ediyor.

BlackRock’un Metaverse ETF’i

BlackRock’un “iShares Future Metaverse Tech and Communications ETF” adlı metaverse ETF‘i, 29 Eylül Perşembe günü yapılan başvuruya göre metaverse’e yatırım yapan şirketleri izlemeye çalışacak. Dev ETF ihraççısı, borsa yatırım fonu (ETF) için işlem ücretleri gibi detayları henüz açıklamadı. BlackRock Metaverse ETF‘i fonu, sosyal medya, sanal platformlar, dijital varlıklar, oyun, artırılmış gerçeklik ve çok daha fazlası ile bağlantılı ürün ve hizmetler sunan diğer şirketleri içerebilecek.

İlginç bir şekilde, fon lansmanı, metaverse sektöründe büyük bir yavaşlamanın olduğu dönemde geldi. Bloomberg’e konuşan Strategas Securities ETF stratejisti Todd Sohn şunları söyledi:

Diğer metaverse, Blockchain fonlarında primin azaldığını görebilirsiniz. Bu noktada uzun vadeli bir fikrim var ama şimdi sektörde de çok fazla rekabet var.

BlackRock’un Kripto Paralara Yönelimi

BlackRock’un geçen yıla kıyasla kripto paralara giderek daha fazla yatırım yaptığı görülüyor. Bu haftanın başında BlackRock, kripto para ETF’inin Avrupa’da piyasaya sürüldüğünü duyurdu. ETF‘in lansmanı bölgede düzenleyicilerden duruyulan endişelere rağmen geldi. BlackRock’un iShares Blockchain Technologies UCITS ETF’i Nisan ayında piyasaya sürülen Blockchain ETF’inin yalnızca bir uzantısı. Bununla birlikte, BlackRock’un Blockchain ETF’i yatırımcılardan beklendiği kadar ilgi görmedi. Fona yapılan net girişler şu anda 6 milyon dolar gibi oldukça düşük bir seviyede.

Buna karşılık BlackRock, kripto para sektöründe önemli ortaklıklar kurmakla meşgul. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi, Ağustos ayının başında kurumsal müşterilerine kripto paralara yatırım yapma imkanı vermek için ABD merkezli kripto para borsası Coinbase ile işbirliği yaptığını duyurdu. Her ne kadar BlackRock kripto paralara geçiş yapıyor olsa da, kripto para piyasalarına olan ilginin düştüğü görülüyor. Görünüşe göre BlackRock, şu anda ne zaman gelirse gelsin potansiyel bir kripto para boğasına liderlik etmek için hazırlanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar