Dünyadaki Toplam Bitcoin ATM Sayısı 5.000’a Ulaştı

Bitcoin benimsenmesinin bir kanıtı olarak görülen BTM’ler dünya üzerinde yayılmaya devam ediyor...
17:00
25 Haziran 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünya üzerindeki toplam Bitcoin ATM’si sayısı ilk kez 5.000’e ulaştı. CoinATMRadar 24 Haziran’da yaptığı bir açıklamayla bu rakamı onayladı.

Toplam Rakam: 5.006

Açıklanan en son istatistiklere göre, kripto para birimi kullanıcılarının Bitcoin (BTC) alabilecekleri ya da satabilecekleri toplamda 920 ülkede 5.006 adet bağımsız Bitcoin ATM’si yani BTM bulunuyor. Bu makinelerden bazıları hem alım hem satım hizmetini aynı anda sunabiliyor.

Veriler, Bitcoin ATM’si sektöründe uzun süredir istikrarlı bir şekilde devam eden büyümenin olduğunu gösteriyor. Yapılan açıklamalara göre farklı yer ve farklı format kapsamında Amerika bu sektöre öncülük yapıyor.

Bunun yanında Haziran ayında her gün 6 Bitcoin ATM’si kuruldu. Yani yaklaşık olarak son bir ayda tüm dünyada yeni 150 Bitcoin ATM’si kullanıma sunulmuş oldu.

Ayrıca dünya üzerindeki Bitcoin ATM’lerinin çoğunun sahibi olan Genesis Coin geçtiğimiz günlerde General Bytes tarafından satın alındı.

Farklı Yöntemler

Cointelegraph’ın haberine göre Bitcoin alım-satımı yapmak için Bitcoin ATM’lerinden başka yollar da  var.

Bu yıl başlarında ABD’deki lisanslı ilk Bitcoin ATM operatörü Coinme ile Coinstar arasında imzalanan anlaşmayla Amerika’da 2000’in üzerinde noktada Bitcoin alım satımı yapılabileceğini bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık. İki şirketin bu hamlesi sayesinde Bitcoin’ yabancı olan kişiler bile birçok noktada Bitcoin’le karşılaşacak. Dolayısıyla bu durumun benimsenme açısından olumlu sonuçlar doğurması bekleniyor.

Öte yandan ABD şu anda 3.229 ile dünya üzerindeki BTM’lerin yarısından fazlasına sahip.

Ayrıca BTM sağlayıcılarının sayısının artması doğal olarak rekabetin de artmasını sağlıyor. Bu da kullanıcılara işlem ücretlerinin düşmesi olarak yansıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar