• BTC  :  40.672,38 ₺
  • ETH  :  3.507,81 ₺
  • BCH  :  5.701,39 ₺
  • XRP  :  4,30 ₺
  • BTC 40.672,38 ₺
  • ETH 3.507,81 ₺
  • BCH 5.701,39 ₺

Dünya Bankası Kenya’da Blockchain Projesine Katılıyor

25 Mayıs 2017
  • 4 okunma
  • Serhat AntSerhat Ant

Dünya Bankasından blockchain hamlesi.. Banka, blockchain teknolojisinin Kenya’nın finans ekosistemini nasıl genişletebileceğinin test edileceği bir projeye katılacağını açıkladı.

Yayınlanan yeni rapora göre Dünya Bankası M-Akiba ismi verilen projeyi yapacağı araştırmalarla destekleyecek. Mobil cihazlar temelli tahvil ihracı M-Akiba ile Kenya hükümeti şu ana kadar 1.1 milyon dolar yatırım aldı.

Kenya hükümeti benzer ürünlerde yaklaşık olarak 47 milyon dolar satış yapmayı planlıyor. Hükümetin ihraç sürecinin blockchain’le nasıl geliştirilebileceği üzerine kafa yormaya başladığı konuşuluyor. Dünya bankası raporunda şu ifadelere yer veriliyor:

“Projenin geliştirilme amacı; gelişmiş finansal istikrar ve uygun fiyatlı, uzun vadeli finansmanın tedarikine erişim için yasal, düzenleyici ve kurumsal çevreyi güçlendirmektir.”

Tahvil ihracı son bir buçuk yılda önemli finans kuruluşlarının ilgisini çekmeyi başardı. Bu kuruluşlar arasında yer alan Avustralyalı Commonwealth Bank, defterdarlık hizmeti veren bir şirketle test çalışmalarına başladı. Ancak Dünya Bankasının çalışması henüz teknik olarak başlayabilmiş değil. Zira projenin önce Kenya’nın kamusal sektörünü denetleyen kurumu Kamu Borçları Yönetim Ofisinden (PDMO) onay alması gerekiyor. Bunun için gerekli işlemler başlatılmış durumda.

“Çalışma ekibi Kenya’ya finansal teknolojinin; özellikle de dağıtımlı defter blockchain’in değerlendirilmesi için piyasa araştırmasıyla katkıda bulunmayı teklif etmiştir. Halihazırda planlaması yapılan araştırma PDMO’nun onayını beklemektedir.”

Dünya Bankası, parasal piyasa çalışmaları kapsamında pek çok diğer hükümet kurumuyla birlikte çalışıyor. Bu kurumlar arasında Capital Markets Authority ve Central Depository & Settlement Corporation (Kenya’nın merkezi kayıt kuruluşu) da bulunuyor.

Dünya Bankası bunun yanı sıra 2015’ten beri Kenya’nın finansal sistemini geliştirmek için aktif olarak çalışıyor. Şu ana kadar bu doğrultuda 37 milyon dolar fonlama yapılmış durumda. Küresel yoksulluğu azaltma amacıyla 1940’larda kurulan banka uluslar arası kamu sektörü kreditörü olarak çalışıyor.

loading...