Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) ve Şaka Coin Piyasası: Meme Coin Alınır Mı?

2021 yılında şaka coin’lere ilgi çok büyük oldu. Şaka coin piyasasındaki son duruma ve popüler token’lara bir göz atalım.
18:17
15 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası belki de alınan risklerin karşılığını en iyi şekilde veren piyasa olarak değerlendirilebilir. Ancak alınan riskler büyük kazançlarla sonuçlanabildiği gibi büyük kayıplarla da sonuçlanabiliyor ve bu sebeple yatırımcıların çok dikkat etmesi gerekiyor.

2021 yılında şaka coin’lerde bu durumun bir özetini yaşattı. Oldukça riskli olarak görülen şaka coin’lere doğru zamanda yapılan yatırımlar büyük kazançlar getirerek yatırımcısını adeta zengin ederken, yanlış zamanda yatırımlar yatırımcıların çok büyük kayıplar yaşamasına sebep oldu.

Dogecoin ve Shiba Inu

Dogecoin ve Shiba Inu diğer şaka coin’lere kıyasla 2021 yılında daha fazla ilgi gördüler. Çünkü Elon Musk ve Mark Cuban gibi popüler isimler bu iki kripto para birimini ciddi şekilde destekledi ve pump’ların oluşmasına sebep oldular. Her pump’tan sonra olduğu gibi bu iki coin’de de dump’lar görüldü.

Dogecoin ATH seviyesini Binance verilerine göre 8 Mayıs’ta 0,74 dolar ile gördü ve son zamanlarda yatay ilerleyen DOGE’nin rekor seviyesinin yaklaşık olarak %73 altında, 0,18 dolar seviyelerinde işlem gördüğü ifade edilebilir.

Shiba Inu ise rekor seviyesini 28 Ekim’de 0,00088 dolar ile gördü ve son günlerde piyasaya ayak uyduran SHIB bu seviyenin yaklaşık olarak %60 altında, 0,000033 dolardan işlem görüyor.

Şaka Coin Piyasası

Özellikle Dogecoin’deki yükselişin ardından piyasaya art arda çok fazla sayıda mem token sürüldü. Bunlara örnek vermek gerekirse:

  • Dogelon Mars (ELON)
  • Baby Doge Coin (BABYDOGE)
  • CateCoin (CATE)
  • SafeMoon Inu (SMI)
  • Magic Internet Money (MIM)
  • Akita Inu (AKITA)

Bu noktada listenin çok daha uzun olduğunu belirtmek gerekiyor. CoinGecko verilerine göre şu anda tüm mem token piyasa değeri 48,9 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

Tüm bu verilere bakıldığında hala şaka coin ekosisteminde hype’ın çok yüksek olduğunu ve her ne kadar şaka coin’ler ile ilgili de yavaş yavaş gerçek dünya kullanımları oluşmaya başlasa da bu alandaki çoğu token’ın hala çok riskli olduğunu belirtmekte fayda var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar