Dev Kripto Para Borsası Binance’a Bir Ülkeden Daha Onay!

Dev kripto para borsası Binance, Astana Uluslararası Finans Merkezi'nde (AIFC) bir dijital varlık alım satım platformu işletmek ve dijital varlık saklama hizmetleri sunmak için Astana Finansal Hizmetler Otoritesi'nden (AFSA) ön onay aldığını duyurdu.
12:40
15 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dev kripto para borsası Binance, Astana Uluslararası Finans Merkezi’nde (AIFC) bir dijital varlık alım satım platformu işletmek ve dijital varlık saklama hizmetleri sunmak için Astana Finansal Hizmetler Otoritesi’nden (AFSA) ön onay aldığını duyurdu.

Binance’dan Bir İlk

Alınan ön onay, Astana Finansal Hizmetler Otoritesi’ni (AFSA) prensipte Kazakistan’da Binance’a onay veren ilk düzenleyici yapıyor. AFSA’dan alınan ön onay, Binance’in hala zamanında yerine getirmesi beklenen tam başvuru sürecini tamamlamasını da şart koşuyor. Ardından Binance, Astana Uluslararası Finans Merkezi’nde bir dijital varlık alım satım platformu operatörü ve dijital varlık saklama sağlayıcısı olarak hizmet sunabilecek.

Binance’ın kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao (CZ), AFSA’dan alınan ön onaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Kazakistan, Orta Asya’da kripto paraların benimsenmesi ve düzenlenmesinde öncü olduğunu gösterdi. Bu, Binance’in dünya çapında güvenli ve iyi düzenlenmiş bir ortamda ürün ve hizmetler sağlama ve bir kez daha uyumluluk öncelikli bir borsa olma taahhüdünü gösteriyor.” dedi.

Binance’ın Asya Bölgesi Başkanı Gleb Kostarev ise şunları söyledi:

Bu, Kazakistan’daki Binance için önemli bir başarı. Astana Uluslararası Finans Merkezi’ne Binance Kazakistan‘a lisans için ön onay verme konusundaki destekleri ve vizyonları için minnettarız.

AFSA İcra Kurulu Başkanı Nurkhat Kushimov, Binance’in çalışmasının dijital varlık endüstrisinin bu canlı ekosistemini yerel ve bölgesel olarak daha da geliştireceğine inandıklarını ifade ederek, “Yeni pazarlar arayan büyük yatırımcıların, yüksek standartlarda düzenleyici uygulamaların yanı sıra, net ve iyi yönetilen kurallara ihtiyacı var. Bir düzenleyici bu gereksinimleri karşıladığında, güvene dayalı bir işbirliği ve oyuncuların güvenli ve verimli bir şekilde çalışabileceği bir ekosistem oluşur.” dedi.

Son olarak Haziran ayının başında İspanyalı düzenleyiciden onay alan Binance, bundan önce Mayıs ayında hem Fransa hem de İtalya’daki düzenleyicilerden onay aldığını duyurmuştu.

AFSA Nedir?

AFSA, Astana Uluslararası Finans Merkezi’nin bağımsız bir düzenleyicisidir ve Kazakistan’daki ve BDT’nin daha geniş bölgesindeki dijital varlıklarla ilgili faaliyetleri düzenleyen benzersiz bir organdır.

AFSA’nın FinTech’i yöneten ve oldukça sağlam bir şekilde dizayn edilmiş düzenleyici çerçevesi, AIFC’nin dijital varlıkları kapsayan hizmetlerin geliştirilmesi için kendisini önde gelen bölgesel platform olarak konumlandırmasına yardımcı oluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar