X


Dev Borsa Nasdaq’ın Kullanıcıları Heyecanlandıran Son Ortaklığı Ne?

Dünyanın önde gelen borsalarından Nasdaq yeni bir ortaklığa imza attı.
19:00
28 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük ikinci menkul kıymetler borsası Nasdaq ve ABD’li yatırım firması VanEck bir ortaklığa vardıklarını geçtiğimiz günlerde duyurdu. Ortaklık kapsamında yapılacak çalışmalarla “şeffaf, düzenlenmiş ve denetlenmiş” dijital varlık ürünlerinin başlatılması hedefleniyor.

VanEck dijital strateji müdürü Gabor Gurbacs 27 Kasım 2018 tarihinde paylaştığı Twitter gönderisi aracılığıyla bu büyük ortaklığı kullanıcılara ilan etti. Ünlü kripto para haber portalı CoinDesk tarafından ABD’nin New York City şehrinde düzenlenen Consensus: Invest adlı kripto para konferansına katılan Gurbacs ortaklık hakkında heyecanlı olduğunu gösteriyor.

Bloomberg tarafından konuya ilişkin yapılan haberlerde “konuyla doğrudan ilgisi bulunan iki kişi” kaynak gösterilerek ilgi çekici iddialara yer verildi. Bu iddialara göre dünyanın en büyük borsalarından Nasdaq 2019 yılının ilk çeyreğinde Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerini kullanıcılarına sunacak.

Gurbacs tarafından paylaşılan tweet’te ise yeni ürünlerin Nasdaq borsasına ait SMARTS Piyasa Denetim sisteminden ve VanEck’nin MVIS dijital varlık fiyatlandırma göstergelerinden faydalanacağı belirtiliyor.

Söz konusu BTC vadeli işlem sözleşmelerinin detaylarına ilişkin herhangi bir açıklama haberin hazırlandığı zamana kadar yapılmadı. Sözleşmelerin nakit destekli mi fiziksel mi olacağı bilinmiyor. Başka bir deyişle geri dönüşlerin itibari para yerine BTC ile yapılıp yapılmayacağı henüz net değil.

Nakit destekli BTC vadeli işlem sözleşmeleri ilk olarak 2017 yılının Aralık ayında piyasaya sürüldü. İlk fiziksel Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleriyse Bakkt üzerinde Ocak 2019’da başlatılacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar