reklamı kapat
  • BTC  :  36.057,02 ₺
  • ETH  :  2.450,27 ₺
  • BCH  :  4.644,10 ₺
  • XRP  :  3,50 ₺
  • NGC  :  2,55 ₺
  • BTC 36.057,02
  • ETH 2.450,27
  • BCH 4.644,10

Delikli Karttan Blockchain’e Bir Devin Hikayesi: IBM

4 Ocak 2018
  • Derya DaylanDerya Daylan
crowd
Eski ve köklü teknoloji firmaları için yeni teknoloji arayışları her zamanki gibi devam ediyor. Çünkü bu firmalar ancak böyle uzun yıllar devamlılıklarını sağlayabiliyorlar. Uzmanlara göre, Blockchain  hizmetlerinin ve fırsatlarının  önümüzdeki yıllarda piyasayı sarması kaçınılmaz olarak görülüyor.

Yakın tarihli bir araştırmada, Juniper Research, 400’e yakın CEO ve üst düzey BT uzmanını ve şirketi, Blockchain’e en uyumlu ve başarılı şirketleri bulmak için farklı testlere tabi tuttu.  IBM ve IBM çalışanları bu araştırmada birinci geldi. %43 ile IBM, ikinci olan Microsoft’tan iki kat fazla oy aldı.

Aslında, 106 yaşındaki şirket, Bitcoin teknolojisinin potansiyelini ilk fark edenler arasında yer alıyor. Birçok teknoloji uzmanı için  Blockchain terimi hala yabancı bir kelimeyken, 2016 yılının başlarında IBM ve İsviçre bankası UBS,  küresel ticareti kolaylaştırmak için bir Blockchain tabanlı yazılım  üzerinde birlikte çalışmaya başlamıştı.

Ekim 2017’de en büyük ikinci Alman finans merkezi olan Commerzbank, Blockchain projesinde aktif rol almaya başladı. Yine Ekim 2017’de IBM; Walmart, Unilever, Nestlé ve Dole gibi 9 dünya markasıyla  birlikte gıda endüstrisine adım atarak, Blockchain’i  gıda endüstrisine uyarlamaya başladı.

IBM’in diğer şirketlerle başlattığı Blockchain projeleri geçtiğimiz aralık ayında ilk meyvelerini vermeye başladı. Çin’in online perakende şirketi  JD.com ve Tsinghua  Üniversitesi  ve  Amerikan Walmart şirketiyle ile birlikte gıda endüstrisi için kendi blok zincirlerini kurdu.

Blockchain’in bir amacı da tüketici güvenini arttırmaktır. Katılımcı şirketler, merkez şirketten bağımlı olmaksızın, tedarik zincirinde daha fazla şeffaflıktan yararlanmak istiyor.

Bir teslimat başarısız olursa veya çok geç gelirse, sorumlu olan kişiyi tanımlamak için doğrudan blok zincirini kullanabileceğinizi düşünün.

Öyle görünüyor ki IBM Blockchain’i, delme kartlarıyla başlayan elektrikli daktilolar, bilgisayarlar ve bulut sistemlerle devleşen şirketin varlığını güvence altına alacak bir sonraki önemli teknolojik atılım olarak benimsiyor.

Kaynak :  boerse.ard.de

loading...