X

DeFi Projesinde Neler Oluyor: Hack Haberleri Çıktı, Fiyat Sıfırlandı!

Bir DeFi projesi daha hack saldırısına uğradıklarını duyurdu. Ancak kullanıcılar bunun exit scam olduğunu düşünüyor.
07:46
16 Kasım 2020

DeFi projeleri son zamanların en çok konuşulan projeleri oldu ve dolayısıyla DeFi token’larından da sıklıkla bahsediyoruz. Genel itibari ile DeFi token’larından rekor kıran fiyatları sebebiyle bahsettik. Ancak bir DeFi token’ı son 24 saat içinde %83’ün üzerinde değer kaybetti neredeyse fiyatı sıfırlandı. Bu fiyat düşüşün arkasındaki sebebin ise bir hack saldırısı ya da exit scam olduğu düşünülüyor.

Walletreum’da Neler Oluyor?

Yenilikçi ve verimli bir kripto varlık yönetim aracı olarak tanımlanan Walletreum’un (WALT) dün geç saatlerde hack’lendiği ile ilgili Telegram kanalı üzerinden açıklamalar yapıldı. Proje konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda, Walletreum ile ilgil korkunç bir haberleri olduğunu ifade etti ve projenin merkezi sisteminin ele geçirildiğini dile getirdi.

Yapılan açıklamalara göre, saldırganlar tüm kritik verilere ve hesaplara ulaşarak sistemde bulunan tüm fonları çekti. Konuyla ilgili geniş ölçekli araştırmalara başladıklarını ifade eden Walletreum, yakın zamanda daha fazla bilgi paylaşacaklarını ifade etti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunlara ek olarak kullanıcıların öfkeli olabileceklerini ancak mümkün olan kısa sürede fonları geri alacaklarını da yaptıkları açıklamalarda belirttiler ve “Bu arada, topluluğumuzun sakin kalmasını rica ediyoruz. Bunun içeriden bir iş olabileceğine inanıyoruz ve bu iğrenç eylemin arkasındaki suçluyu gerçekten bulacağız.” ifadelerini kullandılar.

Exit Scam Mi, Hack Mi?

Açıklamaların ardından Twitter kullanıcıları bunun bir hack girişimi olmadığını, kurucuların fonları alarak kaçtıkları bir dolandırıcılık girişimi olduğunu iddia etti. Konuyla ilgili Twitter üzerinden herhangi bir açıklama yapılmaması ve LinkedIn hesaplarının kapanmış olması da endişeleri artırdı.

Bununla birlikte Twitter’da “Squanch” isimli bir kullanıcı hack haberlerini paylaştı ve bu haberlerin altına gelen bir yorumda on beş gündür fonların yavaş yavaş çekilmiş olabileceği ve kurucuların bu durumu planlamış olabileceği ifade edildi.  Bu paylaşımda son olarak hesaplardan 80.000 dolarlık fon çekildiği ve ardından hack haberinin paylaşıldığı görülüyor.

WALT Çakıldı

Hack haberlerinin duyulmasının ardından Walletreum’un kripto para birimi olan WALT’un da çakıldığı görüldü. WALT dakikalar içinde düştü ve fiyat sıfırlandı. Kullanıcıların fonlarını hemen çekmeye çalışması ile WALT’ın piyasa hacminin de sıfırlandığı görülüyor.

Bunlara ek olarak Walletreum’un yanı sıra Value DeFi protokolü de 14 Kasım’da hack saldırısına uğradığını açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar